Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dzieje Tezeusza - streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tezeusz był synem króla Ajgeusa i Ajtry. Ojciec odchodząc od matki, pozostawił dla niego pod skałą miecz i sandały, które miał odnaleźć, gdy dorośnie i ruszyć w nich do Aten, by odszukać Ajgeusa. Od dziecka odznaczał się wielką siłą fizyczna i odwagą.
 
Gdy wyruszył w drogę, w czasie podróży stoczył wiele bitew z lokalnymi rozbójnikami i wszystkich pokonał ich własną bronią. Wędrówka ta przyniosła mu sławę i chwałę bohatera. W Atenach został rozpoznany przez ojca i zabrany przez niego do domu. Żoną Ajgeusa była czarodziejka Medea. Ponieważ obawiała się, że Tezeusz może być zagrożeniem dla jej dzieci, robiła wszystko, by mu zaszkodzić. Chciała go nawet otruć, ale i to nie powiodło się, więc opuściła Ateny.
 
Tezeusz zasłynął następnie z pokonania byka kreteńskiego, który uśmiercał ludzi w okolicach Maratonu. Ponieważ jedną z ofiar byka był syn Minosa, króla Krety, władca nakazał, by mieszkańcy państwa przysyłali na ofiarę dla bestii zwanej Minotaurem – syna żony Minosa, Pazyfe, i byka – siedem dziewcząt i tyle samo chłopców. Na rozkaz Minosa, Dedal wybudował potworowi labirynt, który był jego domem i pułapką bez wyjścia.
 
Heros chciał spróbować swych sił...

Podobne wypracowania