Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludowe fascynacje Adama Mickiewicza. Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początek XIX wieku przyniósł w polskiej literaturze wielką rewolucję estetyczną i ideową, która poddawała w wątpliwość wartość dotychczasowych osiągnięć twórczych, uznawanych przez młodych, zbuntowanych artystów za nieprzystające do wymogów nowoczesnego świata. Jednym z celów krytyki stała się sublimacja sztuki i jej oddalenie od swojskości ludowych obyczajów i wierzeń, w których romantycy dostrzegli naturalny, nie skażony żadnymi naleciałościami zagranicznych nowinek głos polskiej ziemi, w czasach zaborów szczególnie drogi i na nowo fascynujący.

Jednym z elementów konstytutywnych literatury romantycznej stały się wobec tego inspiracje ludową kulturą i obyczajowością, które odegrały niebagatelne znaczenie m.in. w twórczości Adama Mickiewicza. Zaważyły one na kształcie tekstu uznawanego za jeden z „pierwiosnków” nowej epoki w polskiej sztuce – utworu „Romantyczność”, który stał się niejako wykładnią założeń polskiego romantyzmu zarówno dzięki nowatorskiej formie, specyficznej kreacji bohaterów, jak i podjęciu tematyki lekceważonej wcześniej przez literatów. Dzieło opowiada o wiejskiej dziewczynie, która po utracie...

Podobne wypracowania