Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Nic dwa razy” - analiza i interpretacja wiersza

Utwór Szymborskiej „Nic dwa razy” napisany jest wierszem rymowanym o schemacie abcb, podzielonym na siedem strof o długości czterech wersów każda.

Wiersz opowiada o ciągłości czasu, zgodnie z heraklitejską jego wizją (Heraklit z Efezu widział czas jako linię prostą, bez początku i końca, na osi której nic się nie powtarza. Płynność czasu była podstawą jego filozofii, stąd jego słynne stwierdzenie, że „nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki”).

Początek utworu daje nam przykłady, udowadniające prawdziwość tej tezy. Szymborska wspomina o niemożności przeżycia dwóch takich samych dni czy doświadczenia dwóch identycznych spojrzeń, dwóch tożsamych pocałunków. Wszystkie doświadczenia w życiu człowieka zdarzają się tylko raz i dlatego należy je wysoko cenić i uczyć się na ich przykładzie.

„Nic dwa razy” opisuje zmienność czasu oraz zmienność człowieka w tym czasie zanurzonego. Tak jak nie możemy uchwycić natury czasu samego w sobie, tak samo niemożnością jest zatrzymanie ludzkich uczuć, które są tak samo zmienne, jak wody heraklitejskiej rzeki. Uczucie miłości zamienia się niepostrzeżenie w obojętność bądź nienawiść, to, co jeszcze niedawno wydawało nam się różą może zmienić się w zimny kamień.

Utwór Szymborskiej to swoiste napomnienie, zachęta do jak najpełniejszego przeżywania swojego czasu na ziemi, bowiem każda sekunda zmarnowana jest stracona bezprowrotnie, jako że nie możemy cofnąć czasu i przeżyć jej inaczej, niż uczyniliśmy to w rzeczywistości. Prawdziwy czar pięknych chwil to ich ulotność, która sprawia, że ich wartość jest bezcenna. Należy jednak zdać sobie z tego faktu sprawę i korzystać z życia, nim przepłynie ono obok nas.

Końcowa część wiersza porusza jeszcze jeden problem filozoficzny, tym razem zaczerpnięty z myśli G. F. Leibniza (twórcy teorii monad), wedle której wszystkie byty na świecie są bytami odseparowanymi od siebie i stanowiącymi autonomiczne jedności. W filozofię tę wpisana jest uwaga poetki „Choć różnimy się od siebie / jak dwie krople czystej wody”. Wbrew popularnemu powiedzeniu („podobni jak dwie krople wody”) okazuje się, że dwa byty nie mogą być identyczne; każdy przeżywa świat na swój własny sposób i każdy posiada swoją własną oś czasu, na której został postawiony przez los.

Podobne wypracowania do Wisława Szymborska „Nic dwa razy” - analiza i interpretacja wiersza