Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” – opracowanie, interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka ukazał się w 1933 roku. Należał do kluczowego dla tego twórcy kręgu powieści na temat pracy górników i specyficznego trybu życia całego Śląska. Akcja książki została przeniesiona w realia z początku XX wieku, kiedy górnictwo w Polsce pozostawało jeszcze na bardzo niskim poziomie rozwoju technologicznego. Morcinek doskonale sportretował tutaj Śląskich robotników, oddając również niepowtarzalny koloryt językowy regionu.

Tytułowy Łysek był koniem, którego górnicy zwieźli do kopalni w celu transportu wydobywanego węgla za pomocą wagoników. Zwierzę umieszczono w okolicach chodnika nazywanego pokładem Idy, gdzie miał pomagać pracującym tu górnikom. Jego opiekunem został niejaki Kubok, który odnalazł w zwierzęciu dobrego towarzysza i partnera zarówno w pracy, jak i w dyskusjach, koń reagował bowiem na wypowiedzi górnika i „odpowiadał” mu rżeniem, potwierdzając zdanie mężczyzny, iż jest dużo mądrzejszy niż wielu ludzi.

Pewnego dnia Kubok zauważył, że z powodu kopalnianego mroku Łysek zaczął ślepnąć, konia nie można było jednak wywieźć na powierzchnię z powodu zbyt ciasnej konstrukcji podziemnego korytarza. Kiedy jednak...

Podobne wypracowania