Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - charakterystyka Witolda Korczyńskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Korczyński jest jednym z bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej, pt.: „Nad Niemnem”. Jego rodzicami są Benedykt i Emilia Korczyńscy. Chłopak uczył się w szkole agronomicznej, a nad Niemen przyjechał na wakacje. Jego ojciec uprawiał ziemię, dlatego też chłopiec od dziecka mógł obserwować ciężką pracę, której ona wymagała. Pod wpływem nauk w szkole oraz doświadczeń swoich, ale również gospodarstw bardziej rozwiniętych, młody Korczyński pragnął usprawnić pracę w rodzinnym folwarku. Owe działania doprowadziły do sporu z ojcem.

Dwudziestoletni chłopak był raczej średniego wzrostu. Mówiono o nim, że był „bardzo zgrabny” oraz przystojny. Rysy twarzy miał delikatne, ale blada cera zdradzała oznaki zmęczenia. Być może wywoływał je natłok szkolnych obowiązków, którym chłopak musiał sprostać. Pod nosem widniał drobny i jasny wąsik. Wszyscy lubili jego obecność, gdyż był osobą życzliwą, ciepłą, cierpliwą, a zarazem żywą i energiczną. Jego piwne oczy były pełne ciepła i wyrozumiałości.

Witold hołdował hasłom pozytywistycznym. Żywo interesował się sprawami ludzi najbiedniejszych, a zwłaszcza oświatą czy ich położeniem ekonomicznym. W rozmowie z Zygmuntem pyta o mieszkańców Osowców. Z entuzjazmem...

Podobne wypracowania