Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francesco Petrarca „Sonety do Laury” - Sonet 90. – interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sonet XC Petrarki zbudowany jest z czterech strof, z których dwie pierwsze są tetrastychami zakończonymi rymami krzyżowymi, a dwie kolejne tercynami z rymami parzystymi.

Już w pierwszej strofie podmiot liryczny używał form przeszłych czasownika, co oznacza, że opis dotyczy stanu minionego. Kobieta, o której mowa w utworze, opisywana jest przez „ja” liryczne poprzez walory fizyczne, jakie posiadała. W wyszukanych epitetach przywołana jest jej niezwykła uroda – jawi się odbiorcy jako blondynka o gęstych pięknych włosach skręconych w loki oraz roziskrzonych oczach, w których, co zapamiętał podmiot, dostrzegało się niezwykły blask i jasność. 

Z drugiej zwrotki wyłania się już nieco zachwiany, idealizowany w wersach poprzednich obraz kobiecy. Podmiot określając twarz niewiasty jako odzwierciedlającą współczucie, pyta sam siebie, czy było ono prawdziwe. Wynika z tego, że to, jak interpretował ówcześnie jej zachowanie, nie musiało wcale być właściwe. Patrząc już z dystansu na miniony czas, uzmysławia sobie, że mógł dać się zwieść niewieścim kłamstwom. Teza wyłaniająca się z kolejnego wersu dotyczy zmiany jaka zaszła na twarzy kobiety – zmiany koloru. Nie wiadomo czy zaczerwieniła się, czy może zbladła,...

Podobne wypracowania