Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - problematyka dzieła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Odyseja” Homera to jeden z najważniejszych utworów starożytnej Grecji, który legł u postaw literatury późniejszej, a jego motywy wykorzystywane były przez autorów aż po współczesność („Ulisses” Jamesa Joyce'a).

Utwór prezentuje dzieje wybitnej jednostki ludzkiej, bohatera wojny trojańskiej, który przeżywa różnorodne i dramatyczne przygody podczas swej dziesięcioletniej wędrówki po morzach. Dominującym w dziele jest wątek nowelistyczny, opierający się  na znanym motywie powrotu męża po długiej nieobecności, zastającego w domu wierną żonę napastowaną przez zalotników, którzy myślą, że on nie powróci i zemście na nich. Pobocznym motywem jest tu wątek syna, który rusza na poszukiwania ojca. Mieści się tu również tęsknota za utraconą ojczyzną i pozostawioną rodziną.

Wątek baśniowy jest uzasadnieniem aż tak długiego okresu wędrówki morskiej i nieobecności bohatera po skończonej wojnie. Charakter baśniowy mają wszystkie przygody jakie spotykają bohatera. 

Wątek eschatologiczny ujawnia się w katabazie Odyseusza do świata podziemnego, czyli krainy umarłych. Także pobyt u Kalipso może się tu mieścić, ponieważ jej imię oznacza...

Podobne wypracowania