Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Defoe „Robinson Crusoe” - charakterystyka Robinsona Crusoe

Robinson Crusoe to tytułowy bohater powieści Daniela Defoe, wydanej w 1719 roku. Robinson jest Anglikiem, młodym mężczyzną. Marzy o podróżach morskich, ale jego zamożni rodzice boją się, że zginie na morzu, jak dwaj starsi bracia Robinsona. Dlatego nie pozwalają najmłodszemu synowi na wykonywanie zawodu marynarza, chcą by został prawnikiem.

Robinson jest jednak uparty, dlatego pewnego dnia ucieka i zaciąga się na statek. Już w czasie pierwszego rejsu statek rozbija się, dlatego bohater zaciąga się na kolejny. Tym razem ma więcej szczęścia, uczy się zawodu żeglarza. Kiedy ma dość podróży morskich, chce wrócić do domu, ale, przekonany przez kapitana, płynie w kolejny rejs. Tym razem Robinson ma pecha - okręt zostaje napadnięty, a on razem z towarzyszami wzięty do niewoli. Po dwóch latach udaje im się uciec i dotrzeć do Brazylii. Robinson razem z bliskim przyjacielem zostają plantatorami. W czasie wyprawy morskiej po niewolników ich statek rozbija się, ginie cała załoga, a Robinson zostaje wyrzucony na bezludną wyspę. Spędza na niej prawie 30 lat swojego życia, buduje sobie schronienie, uprawia ziemię, ratuje z rąk ludożerców tubylca, którego nazywa Piętaszkiem. Po wielu latach do wyspy przybija statek, opanowany przez buntowników....

Podobne wypracowania