Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprawozdanie z bitwy - Sprawozdanie z bitwy o Plac Broni na podstawie książki Ferenca Molnara

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bitwa o Plac Broni rozegrała się w pogodny, wiosenny dzień. Miała rozpocząć się o godzinie drugiej po południu, lecz piętnaście minut wcześniej obrońcy Placu byli już gotowi. Ich dowódca, Janosz Boka, omówił nowy plan bitwy oraz zarządził ostateczny przegląd batalionów. Chłopcy ustawili się na umówionych pozycjach. Niektórzy umacniali zbudowane na sągach fortece, inni lepili jak najwięcej bomb z błota i piasku.

Przybycie „Czerwonoskórych” oznajmił sygnał trąbki. Ich armia podzielona była na dwie części – pierwsza zaatakowała grupa od strony ulicy Marii, dowodzona przez starszego z braci Pastorów. Kiedy „Czerwone Koszule” napotkały obrońców Placu, ci początkowo przystąpili do walki, lecz po chwili rzucili się do fingowanej ucieczki – zgodnie z planem Boki. „Czerwoni” rzucili się za nimi w pościg, lecz tamci szybko ukryli się.

Boka dał znak do ataku. „Czerwonoskórzy”, przekonani o rychłym zwycięstwie, chcieli zająć fortece. Napotkali jednak zdecydowany opór ukrytej dotąd piechoty Boki. Sam wódz rzucił się w wir walki, został zdradziecko potraktowany przez jednego z napastników, który podciął mu nogi. Udało mu się jednak...

Podobne wypracowania