Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edgar Allan Poe „Zagłada domu Usherów” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

BOHATEROWIE: narrator, Roderick Usher, Madeline Usher

Nadchodzi już wieczór pewnego jesiennego dnia, gdy narrator dociera konno do Domu Usherów. Nie znajduje się tam bynajmniej dla własnej przyjemności - został wezwany listownie przez przyjaciela, jedynego dziedzica rodu Usherów, ażeby przyjechał do niego. Przyjaciel jest poważnie chory i tłumaczy narratorowi, że rozpaczliwie potrzebuje jego towarzystwa.

Poe przedstawia nam posępny wygląd okolicy i Domu oraz dzieje wieloletniej przyjaźni narratora z rodem Usher.

Zbudowany przez autora obraz jest bardzo sugestywny. Narrator stoi przed Domem poruszony jego prezencją, przejętny posępnym charakterem otaczającego go krajobrazu. Ciekawe jest tutaj nawiązanie autora do romantycznej koncepcji malowniczości (zob. pisma E. Burke'a na ten temat). Dom jest zaniedbany, podniszczony, a jego otoczenie w postaci powykręcanych drzew sprawia w ten chmurny wieczór wrażenie ponurości i złowieszczości. Poe lakonicznie wspomina też o obecności rysy, dzielącej dom na dwie połowy i ginącej w wodach położonego nieopodal stawu.

Tradycją w rodzie Usherów było z dawien dawna przekazywanie majątku z ojca na syna. Taktyka ta zaowocowała prostą właściwie linią geneaologii rodu oraz suckcesywnie...

Podobne wypracowania