Motyw lekarza w literaturach różnych epok - rozwiń temat
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Lekarz zawsze był traktowany jako człowiek o wyższej randze społecznej. Cieszył się szacunkiem i poważaniem, ponieważ miał dostęp do sfery, która stanowiła tajemnicę dla zwykłych zjadaczy chleba. Z tego względu lekarz otoczony był czasem niemal religijną czcią, gdyż przywracał to, co dla ludzi stanowi jedną z najważniejszych wartości, a mianowicie zdrowie.
Jednym z przykładów na wykorzystanie motywu lekarza jest fraszka Jana Kochanowskiego pt. „O doktorze Hiszpanie”. Inspiracją do jej stworzenia była autentyczna postać, a mianowicie Piotr Roizjusz, lekarz nadworny króla Zygmunta Augusta. Wizerunek lekarza różni się tutaj od typowych przedstawień przedstawicieli tej profesji. Tytułowy Hiszpan bierze udział w uczcie, a kiedy zmożony świętowaniem chce udać się na odpoczynek – współbiesiadnicy nie pozwalają mu na słodki sen. Namawiają go natomiast do skosztowania wysokoprocentowego trunku, którego to lekarz nie odmawia.
W tej fraszce obyczajowej doktor przedstawiony jest humorystycznie i z dystansem. Nie potępia on późnego chodzenia spać oraz nadmiernego spożywania alkoholu – wręcz przeciwnie – sam bierze udział w nocnym świętowaniu z przyjaciółmi pozwalając, by chęć dobrej zabawy wzięła górę nad rozsądkiem.
Innym przykładem ukazania postaci doktora w literaturze polskiej jest powieść „Ludzie bezdomni” autorstwa Stefana Żeromskiego. Główny bohater – Tomasz Judym jest młodym, ambitnym chirurgiem, dla którego ogromną wartością są ideały ofiarnej i bezinteresownej pomocy. Nie jest jednak stuprocentowo pewny drogi, którą wybrał. Cały czas pozostaje w rozdarciu między potrzebą pomocy najbiedniejszym w myśl pozytywistycznych ideałów działania organicznego i pracy u podstaw, a odrazą do najniższej klasy społecznej.
To nie jedyny dylemat tego „romantycznego pozytywisty” lub też „pozytywistycznego romantyka”. Pozostaje on w rozterce dotyczącej konfliktu życia zawodowego z prywatnym. Marzy o szczęśliwym, spokojnym życiu z Joasią Podborską, jednak zdaje sobie sprawę ze swoistej misji, jaką nakłada na niego wykształcenie i obowiązek moralny pomocy chorym.
Kolejną sprzecznością jest nieumiejętność odnalezienia się w jakimkolwiek środowisku. Judym nie czuje związku emocjonalnego z biedotą, wśród której przyszło mu się wychowywać, jednak nie potrafi także koegzystować i zgadzać się ze zdaniem wielkomiejskiej elity, do której jednak paradoksalnie chciałby należeć, by błyszczeć na salonach i być podziwianym w elitarnym towarzystwie. Doktor Judym jest więc postacią skomplikowaną, a jego profesja stanowi doskonałe tło, na którym owe rozdarcia wewnętrzne i dylematy moralne mogły zostać precyzyjnie i klarownie przedstawione.
Głównym bohaterem uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla powieści rosyjskiego pisarza Borysa Pasternaka jest tytułowy doktor Żywago. Losy tego zdeterminowanego i upartego lekarza i zarazem poety przedstawione są na tle rewolucji rosyjskiej, a także I i II wojny światowej. Pisarz skupił się w swym dziele na przedstawieniu losów jednostki uwikłanej w mechanizmy machiny wojennej i skomplikowanych praw historii. Sam Żywago jest postacią tragiczną ze względu na swoje usilne i bezowocne starania bycia odrębną, indywidualną jednostką. Pragnąc sprawiedliwości i spokoju usiłuje odseparować się od przedstawicieli skrajnych poglądów, jednak koniec końców pozostanie neutralnym okazuje się być przedsięwzięciem niemożliwym.
Nie można zapomnieć także o bohaterze powieści Alberta Camusa pt. „Dżuma”. Bernard Rieux jest przykładem osoby obdarzonej głębokim humanizmem i zaciętością w walce z chorobą. Zdaje sobie sprawę, ze jego wysiłek jest iście syzyfowy, gdyż nie ma takiej mocy, by wyleczyć wszystkich ludzi zarażonych dżumą, jednak nie poddaje się i nieustannie podejmuje nadludzki wysiłek walki z o wiele silniejszym przeciwnikiem, jakim jest epidemia. Rieux to przywiązany do swych ideałów, ofiarnie oddany swemu powołaniu altruista.
Profesja lekarska to ciekawy i bogaty temat wykorzystywany nie tylko w literaturze, ale także w malarstwie. Wystarczy wspomnieć o słynnej „Lekcji anatomii doktora Tulpa” autorstwa Rembrandta, „Lekarzu” Gerrita Dou, czy „Doktorze” Luke Fieldesa.
Podobne wypracowania do Motyw lekarza w literaturach różnych epok - rozwiń temat
- Sławomir Mrożek „Tango” - bohaterowie. Charakterystyka
- Opis zachodu słońca
- Obraz wojny z punktu widzenia narratora oraz Cezarego Baryki - Stefan Żeromski „Przedwiośnie”
- Kłamstwo - przedstaw swoje stanowisko wobec kłamstwa
- Sławomir Mrożek „Tango” - opracowanie dramatu
- W jaki sposób potęga przeznaczenia determinuje ludzkie losy? Wypowiedź na podstawie „Mitologii” J. Parandowskiego oraz monologu Edypa z tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
- Francesco Petrarca „Sonety do Laury” - Sonet 90. – interpretacja i analiza utworu
- Homer „Odyseja” - problematyka dzieła
- Najdawniejsze zabytki języka polskiego – opracowanie
- Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji filmowej
- Motyw lustra w literaturze różnych epok - rozwiń temat
- Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji teatralnej
- Motyw drzewa w literaturze różnych epok - rozwiń temat
- Jak napisać opis obrazu? - reprezentatywny przykład opisu obrazu
- Jak napisać opis postaci? - reprezentatywny przykład opisu postaci
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - opracowanie dramatu
- Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - charakterystyka Mistrza i Małgorzaty
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - bohaterowie. Charakterystyka
- Czego mógłby się nauczyć współczesny człowiek od ludzi średniowiecza?
- Czy Kochanowski był optymistą czy pesymistą? Odpowiedz, odwołując się do wybranych utworów autora