Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw lekarza w literaturach różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lekarz zawsze był traktowany jako człowiek o wyższej randze społecznej. Cieszył się szacunkiem i poważaniem, ponieważ miał dostęp do sfery, która stanowiła tajemnicę dla zwykłych zjadaczy chleba. Z tego względu lekarz otoczony był czasem niemal religijną czcią, gdyż przywracał to, co dla ludzi stanowi jedną z najważniejszych wartości, a mianowicie zdrowie.

Jednym z przykładów na wykorzystanie motywu lekarza jest fraszka Jana Kochanowskiego pt. „O doktorze Hiszpanie”. Inspiracją do jej stworzenia była autentyczna postać, a mianowicie Piotr Roizjusz, lekarz nadworny króla Zygmunta Augusta. Wizerunek lekarza różni się tutaj od typowych przedstawień przedstawicieli tej profesji. Tytułowy Hiszpan bierze udział w uczcie, a kiedy zmożony świętowaniem chce udać się na odpoczynek – współbiesiadnicy nie pozwalają mu na słodki sen. Namawiają go natomiast do skosztowania wysokoprocentowego trunku, którego to lekarz nie odmawia.

W tej fraszce obyczajowej doktor przedstawiony jest humorystycznie i z dystansem. Nie potępia on późnego chodzenia spać oraz nadmiernego spożywania alkoholu – wręcz przeciwnie – sam bierze udział w nocnym świętowaniu z przyjaciółmi pozwalając, by chęć dobrej zabawy...

Podobne wypracowania