Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw lustra w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lustro jest przedmiotem tajemniczym i wieloznacznym. Odbicie w zwierciadle symbolizuje wejrzenie w głębię własnej osobowości, a często także kontakt z innym wymiarem rzeczywistości. W wodzie jako zwierciadle przeglądał się mitologiczny Narcyz, w kierunku lustra zła macocha Królewny Śnieżki szeptała pamiętne słowa: „lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”, ten specyficzny przedmiot pojawia się także w „Królowej Śniegu” autorstwa Jana Christiana Andersena.

Jednak nie tylko autorzy baśni i mitów fascynowali się wieloraką symboliką lustra. Także poeci oraz powieściopisarze chętnie sięgali po ten motyw.

Ciekawym oraz inspirującym przykładem zastosowania motywu lustra jest opowiadanie Edgara Allana Poe pt. „William Wilson”. Genialny pisarz, twórca „Opowieści niesamowitych” stworzył obraz bohatera, który zmaga się ze swym sobowtórem noszącym to samo imię i nazwisko. Nie mogąc znieść naprzykrzającego się młodzieńca, główny bohater snuje się po różnych zakątkach kraju, jednak w kluczowych momentach tajemniczy kompan cały czas się pojawia. Doprowadzony do ostateczności tą irracjonalną sytuacją, w konfrontacji zabija sobowtóra, lecz wtedy pojawia...

Podobne wypracowania