Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Berent „Próchno” - streszczenie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Wacława Berenta pt.: „Próchno” ukazywała się początkowo w odcinkach na łamach krakowskiego czasopisma „Chimera” w 1901 roku, zaś jej wydanie książkowe pojawiło się  dwa lata później. Dzieło uznaje się za najwybitniejszą młodopolską powieść o artyście, a jednocześnie symboliczne zamknięcie i podsumowanie pierwszego dziesięciolecia Młodej Polski.

Nowatorska forma konstrukcyjna tego utworu wymyka się fabularnym ograniczeniom powieści realistycznej, przenosząc środek ciężkości z zależności przyczynowo-skutkowych i skomplikowanej intrygi na luźno połączone ze sobą sekwencje, osnute wokół dywagacji głównych bohaterów na temat roli artysty we współczesnym świecie. Akcja utworu została ograniczona do niezbędnego minimum i rozgrywa się niejako pomiędzy dialogami głównych bohaterów, których sylwetki stanowią oś konstrukcyjną dla każdej z trzech części powieści.

Akcja pierwszej sceny utworu rozgrywa się na cmentarzu, gdzie Borowski, opowiada lekarzowi Kunickiemu historię swojego życia – kazirodczą miłość przelaną na portret matki i związane z tym skomplikowane relacje z ojcem, jak również początki kariery aktorskiej, którym towarzyszyło zatracenie się w typowym...

Podobne wypracowania