Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak napisać opis obrazu? - reprezentatywny przykład opisu obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Porwanie córek Leukippa” – Peter Paul Rubens

„Porwanie córek Leukippa” jest jednym z najbardziej znanych obrazów mistrza malarstwa barokowego – Petera Paula Rubensa. Nie wiadomo dokładnie, w jakich latach obraz powstawał, wiemy natomiast, że były to lata '20 XVII wieku, przy czym Rubens nie był jedynym autorem dzieła. Pomagali mu inni malarze m.in. Anton van Dyck.

Obraz jest naprawdę duży – to niemal idealny kwadrat o bokach długości ponad dwa metry każdy (dokładne wymiary to 222 cm x 209 cm). Dziś obraz znajduje się w Starej Pinakotece – jest to muzeum sztuki w Monachium w Niemczech. Oprócz dzieł Rubensa gromadzi obrazy autorstwa takich mistrzów, jak Sandro Botticelli, Albrecht Dürer, Leonardo da Vinci, Rafael Santi czy Tycjan.

Płótno często przedstawia się jako reprezentatywne dla stylu barokowego, ponieważ zawiera liczne cechy charakterystyczne dla tego kierunku malarskiego – jest dynamiczne, żywiołowe, kolory są nasycone a scena pełna ekspresji.

Tytuł wyraża dokładnie treść dzieła: przedstawia ono mitologiczne porwanie dwóch córek Leukipposa. Leukippos był wujkiem Kastora i Polluksa – dwóch braci zwanych Dioskurami,...

Podobne wypracowania