Jak napisać opis postaci? - reprezentatywny przykład opisu postaci
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Kapitan Jack Sparrow
Jack Sparrow to bez wątpienia wyjątkowa i charakterystyczna osoba. I chociaż nie istnieje naprawdę, gdyż mężczyzna jest tylko bohaterem filmowym, dla wielu osób stał się on inspiracją i wzorem do naśladowania.
Kapitan jest głównym bohaterem trzyczęściowej opowieści filmowej pt. „Piraci z Karaibów”, która powstała na bazie przedstawienia teatralnego pod tym samym tytułem wystawianego w Disneylandzie. Akcja filmu dzieje się na wodach Morza Karaibskiego w niespokojnym XVIII wieku.
Jak wskazuje sam tytuł, historie przedstawione w filmie dotyczą piratów i ich pojedynków z przedstawicielami arystokracji. Osobą, wokół której zbudowana jest opowieść, jest oczywiście Jack Sparrow. Ten zawadiacki i elokwentny mężczyzna nie od zawsze był piratem. Kiedyś był po prostu kapitanem, jednak wskutek różnych zawirowań został napiętnowany literą „P”, co skazywało go na banicję i przeznaczało do życia wśród piratów.
Wygląd Jacka jest bardzo oryginalny: wygląda jak typowy pirat, przez co znacząco odróżnia się od przedstawicieli innych profesji, które stawiają raczej na schludny i elegancki wygląd. Nosi długie, brązowe dredy ponabijane koralikami i metalowymi obrączkami, a cała fryzura przepasana jest szeroką chustką kończącą się tuż nad brwiami kapitana. Na głowie nosi on często duży, skórzany kapelusz, którego rondo uchyla, spotykając kobiety, gdyż Sparrow jest przykładnym dżentelmenem.
Kapitan nosi białą (jednak często przybrudzoną) lnianą koszulę, która często pozostaje niedopięta, a na niej – kamizelkę przepasaną szerokim pasem, na którym Jack trzyma przypiętą broń – są to najczęściej dwa pistolety, jednak pirat jest zwykle zaopatrzony w dodatkowe niebezpieczne narzędzia jak np. nóż, który trzyma w innych miejscach swojego przyodziewku, np. w bucie oraz oczywiście szablę. Podczas chłodniejszych dni Sparrow narzuca na siebie długi płaszcz chroniący go przed zimnem. Tę funkcję spełniają także długie buty z pokaźnymi cholewami.
Kapitan lubi ozdabiać się różnymi rodzajami błyskotek – na jego palcach zauważamy liczne pierścienie, pas posiada okazałą klamrę, broda jest zapleciona w dwa warkoczyki, a włosy mają wplecione koraliki, pióra i rzemyki. Jednak Jack nie jest typem zniewieściałego mężczyzny – wręcz przeciwnie – emanuje z niego męska, choć nico figlarna energia. Mamy wrażenie, że liczne chustki, świecidełka i wisiorki są talizmanami, pamiątkami bądź trofeami opowiadającymi swoim istnieniem historię licznych, barwnych przygód kapitana.
Jego atrybutem jest tajemniczy kompas, który dostał od pewnej kobiety. Kompas nie wskazuje północy tak, jak to powinien czynić, ale kierunek, do którego dąży serce kapitana. Dzięki temu cały czas pamięta on o tym, co jest dla niego najważniejsze.
Sparrrow jest mężczyzną około trzydziestoletnim, o brązowych oczach i śniadej karnacji. Jest przystojny i dobrze zbudowany. Ma spory dystans do siebie i częściej zachowuje się jak błazen niż jak groźny pirat, jednak niewątpliwą zaletą beztroskiego kapitana jest fakt, iż w odpowiedniej chwili potrafi wyczuć powagę sytuacji i skończyć z żartami. Jednak kiedy atmosfera staje się zbyt napięta, równie dobrze potrafi rozładować ją żartem bądź zabawną opowiastką.
Jack cechuje się dużą inteligencją oraz błyskotliwością, co pozwala mu na szermierki słowne z jego oponentami oraz sprowadzanie rozmowy na często absurdalne tory. Ma duże poczucie humoru, czym zjednuje sobie nieprzychylnych mu na wstępie ludzi. Mimo swojego często nieodpowiedzialnego zachowania, ceni sobie honor, który stanowi dla niego bardzo dużą wartość. Podobnie ważna jest dla niego przyjaźń – nieraz kapitan narażał się na niebezpieczeństwo, ratując bliskich sobie ludzi.
Kobiety nie pozostają obojętne na jego chłopięcy urok i dworne maniery. Jack potrafi oczarować grzecznością i komplementami, jednak jest dość niestały w uczuciach, przez co przypięta mu została łatka kobieciarza i uwodziciela. W karaibskich portach wszystkie kobiety znają nazwisko kapitana „Czarnej Perły” i często wyklinają jego niewierność i niestałość.
Ma w sobie Sparrow coś z Piotrusia Pana – wiecznego chłopca, który z każdej opresji potrafi ujść cało. Wynika to nie tylko z wrodzonego szczęścia, ale także z umiejętności odnalezienia się w każdej sytuacji oraz nieprzeciętnego sprytu i pomysłowości. Kapitan zdaje się niewiele dbać o własne życie i czasem jego odwaga graniczy z szaleństwem, ale między innymi dzięki tym cechom jest on modelowym przykładem pirata.
Jednak Jack nie posiada jedynie zalet. Jego znajomi denerwują się, kiedy kolejny raz kapitan okazuje się nieodpowiedzialny lub przedkłada własne interesy nad dobro ogółu. Często jest uparty i zaślepiony celami, jakie ma do zrealizowania. Wiele do życzenia pozostawia także jego wierność. Dla niektórych jego dżentelmeńska postawa może wydawać się hipokryzją, gdyż swoją urodę i maniery wykorzystuje po to, aby uwieść kobietę i potem ją porzucić.
Także higiena nie jest mocną stroną Jacka. Często chodzi on w brudnych, od wielu dni niezmienianych ubraniach, kąpie się w morzu lub w deszczu. Znane jest także upodobanie Jacka do alkoholu – nieraz widzimy kapitana przechadzającego się z butelką rumu lub innego mocniejszego trunku, co jednak znacząco nie wpływa na jego umiejętności posługiwania się szablą bądź pistoletem.
Jack ma swoisty sposób bycia: jest to połączenie zblazowania, roztrzepania, zalotności i dystansu do siebie i świata. Patrząc na Jacka Sparrowa odnosimy wrażenie, że bez swoich wad nie byłby tak atrakcyjną osobą i że właśnie owe niedoskonałości dodają smaczku tej barwnej, specyficznej postaci.
Jak napisać opis postaci:
Historia:
Jest to osoba realna, czy fikcyjna? Jak dużo o niej wiemy? To bohater książki, filmu, obrazu, a może mitu, snu lub jakiejś innej formy?
Skąd osoba opisywana pochodzi? Czy coś ciekawego zdarzyło się podczas jej narodzin?
Rodzina – jaki jest do niej stosunek? Przyjaciele – czy ich wybór w jakiś sposób charakteryzuje naszą osobę?
W jakim momencie życia opisujemy osobę?
Wygląd zewnętrzny:
Uroda – to osoba nieprzeciętnie piękna czy brzydka?
Strój – czy jest charakterystyczny dla tej osoby, czy nie stanowi ważnego czynnika przy jej opisie?
Czy posiada atrybuty, charakterystyczne elementy wyglądu zewnętrznego? Może to być ozdoba bądź znamię, ale także blizna, deformacja lub np. charakterystyczny sposób chodzenia.
Jak sytuuje się na tle innych przedstawionych osób?
Wnętrze:
Co możemy powiedzieć o charakterze tej postaci, jej usposobieniu i zdolnościach umysłu? Kieruje się rozsądkiem czy uczuciami? Jakie ma zainteresowania?
Czy jest osobą wyjątkową? W czym przejawia się ta niezwykłość? Charakteryzują ją bardziej słowa czy czyny?
W opisie postaci skupiamy się raczej na wyglądzie niż na cechach ccharakteru.
Podobne wypracowania do Jak napisać opis postaci? - reprezentatywny przykład opisu postaci
- W jaki sposób potęga przeznaczenia determinuje ludzkie losy? Wypowiedź na podstawie „Mitologii” J. Parandowskiego oraz monologu Edypa z tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
- Francesco Petrarca „Sonety do Laury” - Sonet 90. – interpretacja i analiza utworu
- Homer „Odyseja” - problematyka dzieła
- Najdawniejsze zabytki języka polskiego – opracowanie
- Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji filmowej
- Motyw lekarza w literaturach różnych epok - rozwiń temat
- Motyw lustra w literaturze różnych epok - rozwiń temat
- Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji teatralnej
- Motyw drzewa w literaturze różnych epok - rozwiń temat
- Jak napisać opis obrazu? - reprezentatywny przykład opisu obrazu
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - opracowanie dramatu
- Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - charakterystyka Mistrza i Małgorzaty
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - bohaterowie. Charakterystyka
- Czego mógłby się nauczyć współczesny człowiek od ludzi średniowiecza?
- Czy Kochanowski był optymistą czy pesymistą? Odpowiedz, odwołując się do wybranych utworów autora
- George Orwell „Folwark zwierzęcy” - bohaterowie. Charakterystyka
- „Podróże kształcą... wykształconych?” - esej
- Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - opracowanie książki
- Adam Mickiewicz – twórczość. Ogólna charakterystyka twórczości Mickiewicza
- Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - kartka z pamiętnika Alka o jednej z akcji sabotażowych