Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Fredro ,,Śluby panieńskie” napisał w 1832 roku, czasach, kiedy królowała miłość romantyczna, zawsze wielka, niespełniona, tragiczna, namiętna, szaleńcza, pełna bólu i cierpienia. Fredro, nie zważając na panujące trendy, postanowił napisać utwór, przedstawiający miłość w niezwykle pozytywnym i dodatnim świetle. 

Miłość i uczucie, które przedstawił autor jest bowiem wielkie, prawdziwe, szczęśliwe, pozbawione elementu przymusu. Miłość u Fredry uskrzydla, przynosi zakochanym radość, czyni ich lepszymi ludźmi, co więcej, czyni ich ludźmi szczęśliwymi. Ponadto miłość stanowi główny motyw dramatu, napędza wszystkie wydarzenia oraz jest głównym motorem postępowania bohaterów. Można zasugerować stwierdzenie, iż utwór Fredry stanowi przeciwwagę do romantycznego modelu miłości przedstawianego przez romantyków, podkreśla  prawdziwość uczucia miłości, zarzuca wieszczom romantycznym sztuczność i niepotrzebną patetyczność. Jawnie krytykuje ,,miłość od pierwszego wejrzenia”, uważa bowiem że uczucie rodzi się i rozwija stopniowo. 

Ponieważ ,,Śluby panieńskie” są komedią, nie sposób nie wspomnieć o komizmie i języku utworu. Fredro bardzo widocznie zarysował komizm...

Podobne wypracowania