Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - opracowanie dramatu

Aleksander Fredro ,,Śluby panieńskie” napisał w 1832 roku, czasach, kiedy królowała miłość romantyczna, zawsze wielka, niespełniona, tragiczna, namiętna, szaleńcza, pełna bólu i cierpienia. Fredro, nie zważając na panujące trendy, postanowił napisać utwór, przedstawiający miłość w niezwykle pozytywnym i dodatnim świetle. 

Miłość i uczucie, które przedstawił autor jest bowiem wielkie, prawdziwe, szczęśliwe, pozbawione elementu przymusu. Miłość u Fredry uskrzydla, przynosi zakochanym radość, czyni ich lepszymi ludźmi, co więcej, czyni ich ludźmi szczęśliwymi. Ponadto miłość stanowi główny motyw dramatu, napędza wszystkie wydarzenia oraz jest głównym motorem postępowania bohaterów. Można zasugerować stwierdzenie, iż utwór Fredry stanowi przeciwwagę do romantycznego modelu miłości przedstawianego przez romantyków, podkreśla  prawdziwość uczucia miłości, zarzuca wieszczom romantycznym sztuczność i niepotrzebną patetyczność. Jawnie krytykuje ,,miłość od pierwszego wejrzenia”, uważa bowiem że uczucie rodzi się i rozwija stopniowo. 

Ponieważ ,,Śluby panieńskie” są komedią, nie sposób nie wspomnieć o komizmie i języku utworu. Fredro bardzo widocznie zarysował komizm charakteryzując postaci. Każdy z bohaterów wzbogacony jest o rys komiczny, pojawia się on także kiedy autor przedstawia poszczególne sytuacje i dialogi. Język jest żywy, potoczny, bogaty w słownictwo, nieobcy jest mu poetycki wdzięk i galanteria. Bardzo ważnym motywem napędzającym utwór jest intryga, czyli umyśle i niejawne działanie osób, które ma na celu pokrzyżowanie i zmianę planów innych postaci, a w konsekwencji dążąc do zmiany  toku akcji. Najważniejsza jest intryga Gustawa, który dzięki swemu sprytowi zdobywa serce i miłość Anieli, przy okazji kojarzy w parę Klarę i Albina. 

Ciekawa jest kompozycja utworu, który autor skonstruował na zasadach poetyki klasycystycznej. Zgłębiając twórczość Fredry można dopatrzyć się wielu inspiracji francuskimi pisarzami, m.in. Molierem i Marivaux. Stąd niespotykane wcześniej sposób konstruowania bohaterów oraz akcji utworu.

Potwierdzeniem, że ,,Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca” stanowią arcydzieło swojego gatunku jest fakt, iż do dzisiaj sztuka ta jest grana na deskach niemal wszystkich teatrów w kraju. Co więcej, nadal bawi, śmieszy i wzrusza coraz to młodsze pokolenia Polaków. 

Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - opracowanie dramatu