Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Konwicki pracował nad ,,Małą apokalipsą” w latach bardzo trudnych dla Polaków, czasach, kiedy strajki i protesty były na porządku dziennym. Począwszy od roku 1968, kiedy to protestowali studenci i inteligencja, dwa lata później krwawo stłumiony strajk robotników na Wybrzeżu, aż po powstanie Komitetu Obrony Robotników oraz wyboru Polaka, Karola Wojtyły, na papieża. Wszystko to sprawiło, iż Polacy znowu poczuli własną odrębność narodową, dzięki czemu coraz odważniej krytykowali i sprzeciwiali się władzy komunistycznej. 

Konwicki w swoim utworze pokazał świat zdominowany  przez system totalitarny, będący pod wpływem reżimu państw komunistycznych, głównie ZSRR. Taka postawa autora wynikała z obawy przed zawłaszczeniem wolności i indywidualności jednostki, brutalnymi działaniami służb mundurowych oraz wszechobecnej cenzury. 

Świat ukazany w powieści daleki jest od ideału. Konwicki pokazał degradację wszelkich wartości, człowiek pozbawiony został wartości moralnych, materialnych i duchowych. Ukazany jest w groteskowy, śmieszny sposób jako osoba, która wzbogaca się na systemie, jednocześnie go nie aprobując. Oczywiście społeczeństwo takie nie miałby najmniejszych szans na przetrwanie, na...

Podobne wypracowania