Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Małgorzata Maria Alacoque - życiorys, patronat

Święta Małgorzata Maria Alacoque przyszła na świat 22 lipca 1647r. w Lauthecourt (dzisiaj Versovres – miasto i gmina we Francji, w regionie Burgundii). Urodziła się w niezwykle religijnej rodzinie królewskiego notariusza Klaudiusza, jako piąte z siedmiu dzieci.
 
Już w wieku czterech lat złożyła śluby dozgonnej czystości. Po śmierci ojca, w 1655r., została oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Klarysek w Carolles. Jednak nie spędziła tam  długiego czasu, gdyż musiała powrócić do domu z powodu ciężkiej choroby. Postanowiono wtedy oddać ją na wychowanie do wujostwa, którzy według źródeł byli ludźmi apodyktycznymi, gderliwymi i nieprzyjemnymi. Młoda dziewczynka, jaką była wówczas święta Małgorzata Maria, doznała z ich strony wielu przykrości, jednak to nie złamało w niej ducha. Mimo wczesnej deklaracji oddania swego życia Bogu, musiała opóźnić wstąpienie do klasztoru z powodu choroby, z którą zmagała się przez cztery lata, a także przez wzgląd na konieczność pomocy opiekunom.
 
W dniu 25 maja 1671r. Małgorzata Maria Alacoque wstąpiła do klasztoru Sióstr Nawiedzenia w Paray–le–Monial. Szybko okazało się, że była kobietą niezwykle utalentowaną i odznaczającą się bardzo głęboką wiarą. Dwukrotnie pełniła obowiązki asystentki przełożonej, a w latach 1685 – 1687 piastowała funkcję mistrzyni nowicjuszek. To właśnie w klasztorze zaczął się jej ukazywać Jezus, odsłaniając przed przyszłą świętą tajemnice swego Serca. Chciał, by w każdy pierwszy piątek przyjmowała Komunię Świętą, a w noc poprzedzającą to wydarzenie współprzeżywała mękę Zbawiciela w Ogrodzie Oliwnym. Objawienia zaczęły się w grudniu 1674 roku, ale ówczesna przełożona zakonu nie wierzyła w słowa Małgorzaty. Dopiero w 1683r., po zmianie przeoryszy, przyszła święta mogła głosić swoje orędzie. Już trzy lata później kult Najświętszego Serca Pana Jezusa rozprzestrzenił się na wszystkie klasztory Sióstr Nawiedzenia, zwane także klasztorami Sióstr Wizytek. Święto zostało przyjęte przez Kościół dopiero w 1765r. (uczynił to papież Klemens XIII).  W 1856r. papież Pius IX uczynił je świętem obowiązkowym.

Małgorzata Maria Alacoque zmarła 17 października 1690r. Znający jej historię tłumnie przybyli do klasztoru, by oddać cześć kobiecie, którą uważali za świętą już za życia. Beatyfikacji Małgorzaty Marii Alacoque dokonał papież Pius IX (1864r.), a kanonizował ją Benedykt XV dnia 13 maja 1920r. Jej wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim 16 października.

Święta Małgorzata Maria Alacoque uważana jest za „świętą od Serca Jezusowego”. W ikonografii przedstawiana jest jako kobieta ubrana w skromny habit sióstr wizytek, trzymająca w rękach przebite serce.

Podobne wypracowania do Św. Małgorzata Maria Alacoque - życiorys, patronat