Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Marta z Betanii - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Betania (dzisiejsza Al-Ajzarija) to miasteczko leżące na wschód od Jerozolimy. To właśnie tam, wraz ze swym rodzeństwem – Łazarzem i Marią, mieszkała Marta. Wielokrotnie gościli Chrystusa w swoim domu, a jedno z takich spotkań szczegółowo opisał św. Łukasz (Łk. 10 38-42). W tym fragmencie Ewangelii św. Marta została ukazana jako kobieta wykonująca domowe obowiązki. Maria nie pomagała jej w pracy, więc poprosiła Jezusa: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. Na to otrzymała odpowiedź, że „troszczy się i niepokoi o wiele, a potrzeba tylko jednego”.

Dwie siostry Łazarza były kobietami o różnych charakterach. Mimo wszystko starały się żyć w zgodzie i wypełniać Boże nakazy. Maria więcej czasu poświęcała słuchaniu słów swego Nauczyciela, natomiast Marta koncentrowała się na pracy. Chciała, by wszystko było jak najlepiej zorganizowane.

O Marcie z Betanii wspomina także św. Jan Ewangelista. W 11 rozdziale swej Ewangelii wspomina o wskrzeszeniu Łazarza, podczas którego św. Marta wyraziła wiarę w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego. Kobieta usługiwała Zbawicielowi także sześć dni przed wieczerzą paschalną, kiedy Jezus postanowił odwiedzić swych...

Podobne wypracowania