Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Urszula Ledóchowska - życiorys, dokonania, patronat

Święta Urszula Ledóchowska (a właściwie Julia Ledóchowska) urodziła się 17. kwietnia 1865r. w Loosdorf – miasteczku leżącym dzisiaj w północnej Austrii. Jej ojciec – Antoni Ledóchowski – był emigrantem politycznym i oficerem wojsk cesarskich.  Natomiast matka – Józefina Salis – Zizers - wywodziła się ze szwajcarskiej arystokracji.

W domu Ledóchowskich religia zajmowała niezwykle ważne miejsce. Domownicy często wspólnie odmawiali modlitwy, co doskonale budowało wspaniałą atmosferę i wpływało na zacieśnianie się kontaktów między nimi. Chociaż było ich naprawdę dużo, bo aż dwanaścioro (Ledóchowski był żonaty dwa razy), żyło się im naprawdę dobrze i zgodnie. Przyszła święta miała więc doskonałe warunki do rozwoju, co przy jej nieprzeciętnej inteligencji i sporych zdolnościach, niezwykle zaowocowało.

Gdy Julia miała osiemnaście lat, jej rodzina przeniosła się na tereny rozdzielonej między zaborców Polski – do Lipnicy Murowanej (okolice Bochni). Już trzy lata później przyszła święta poczuła, że nadszedł czas na spełnienie jej powołania i postanowiła wstąpić do zakonu. Dołączyła do Krakowskiego Zgromadzenia Urszulanek. W 1889r. złożyła śluby zakonne i stała się pełnoprawną członkinią wspólnoty. Podjęła wtedy prace w prowadzonej przez urszulanki szkole i nauczała tam przedmiotów ścisłych, przyrody i języków obcych (francuskiego). Jej życie uległo zmianie w 1907r., kiedy pobłogosławił ją papież Pius X.  Po tym wydarzeniu wyjechała do Sankt Petersburga, gdzie objęła kierownictwo w internacie przy polskim gimnazjum. W czasie I wojny światowej trafiła do Skandynawii, gdzie także zajmowała się działalnością wychowawczą.

Swą najważniejszą misję podjęła dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1920r. udało się jej uzyskać zgodę Watykanu na przekształcenie autonomicznego domu (znajdującego się w Pniewach koło Poznania) w zgromadzenie apostolskie – tym sposobem powstał Zakon Urszulanek Serca Jezusa Konającego (miało to miejsce 7. czerwca). Wtedy z jeszcze większą intensywnością prowadziła swą działalność, zakładając nowe klasztory i szerząc Słowo Boże. Tworzyła także specjalne placówki, w których młodzież zdobywała nie tylko wykształcenie, ale także zbliżała się do wiary katolickiej.

Urszula Ledóchowska zmarła 29. maja 1939r. w Rzymie. Śmierć zastała ją nagle, w drodze. 20. czerwca 1983r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II i była pierwszą Polką, którą ogłoszono błogosławioną w jej ojczyźnie. Kanonizacja miała miejsce 18. maja 2003r. w Rzymie. Dzisiaj jej ciało, zachowane od zniszczenia, spoczywa w Pniewach, dokąd zostało sprowadzone z Rzymu w 1989r. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzień śmierci świętej – 29. maja. Święta Urszula Ledóchowska pełni rolę patronki Sieradza, ale najszczególniejszym miejscem jej kultu pozostają właśnie Pniewy.

Podobne wypracowania do Św. Urszula Ledóchowska - życiorys, dokonania, patronat