Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Edyta Stein - biografia, poglądy, patronat

Święta Edyta Stein znana jest bardziej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża. Kobieta ta urodziła się 12. października 1889r. we Wrocławiu. Pochodziła z zamożnej rodziny żydowskiej, w której było aż 11 dzieci. Jej ojciec handlował drzewem, natomiast matka zajmowała się rodziną.

Przyszła święta, gdy miała zaledwie dwa lata, straciła ojca. Wtedy jej rodzicielka zmuszona była poświęcać swoją uwagę i energię firmie, którą dotychczas zarządzał jej małżonek. Zapewne miało to wpływ na rozprężenie więzi rodzinnych oraz atmosfery wśród domowników. Chociaż Edyta Stein wychowywała się w religijnej rodzinie, gdy miała czternaście lat, zadeklarowała swój ateizm. Następnie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim – uczęszczała tam na germanistykę, psychologię i historię. Od 1912r. przebywała w Getyndze, gdzie kontynuowała edukację pod kierunkiem Edmunda Husserla (wybitnego niemieckiego filozofa, przedstawiciela fenomenologii). Edyta Stein wciąż pozostawała osobą niewierzącą, jednak nieustannie próbowała poszukiwać jakiejś uniwersalnej prawdy, o czym pisała później w następujący sposób: „poszukiwanie prawdy było moją jedyną modlitwą”. Właśnie w gronie niemieckich filozofów zetknęła się z bardzo nietypowym podejściem do kwestii religijnych (największy wpływ na to miał przedstawiciel drugiego etapu fenomenologii – Max Scheler).

W czasie pierwszej wojny światowej Edyta Stein przechodziła niezwykle ciężki okres w swoim życiu. Wszystko zmieniło się w 1921r., kiedy przeczytała życiorys św. Teresy z Avili. Pierwszego stycznia następnego roku przyszła święta postanowiła przyjąć chrzest i dołączyć do wyznawców katolicyzmu. Od tego czasu zaczęła nosić nowe imię – Teresa. Zaczęła gorliwie nadrabiać swoje braki w wiedzy teologicznej – studiowała pisma św. Tomasza z Akwinu i tłumaczyła je, brała także udział w radiowych dyskusjach. Jednak wszystko zmieniło się, gdy władzę objął Hitler i konieczne okazało się wycofanie z życia publicznego. Wtedy przyszła święta postanowiła wstąpić do zakonu. Jej wybór padł na Karmel, znajdujący się w Kolonii (13 października 1933r.). Tam za opiekunów duchowych wybrała św. Teresę z Avili i św. Jana od Krzyża. Sama przyjęła imię, które stanowiło połączenie dwóch autorytetów - Teresa od Krzyża.

Terror Hitlera przybierał na sile, a Edyta Stein, jako Żydówka, była narażona na represje dotykające przedstawicieli wyznania mojżeszowego. Została więc przeniesiona do klasztoru w Holandii, gdzie miała być bezpieczna. Miało to miejsce pod koniec roku 1938. Jednakże niemal 4 lata później, w sierpniu 1942r., została wraz z innymi ludźmi pochodzenia żydowskiego, aresztowana przez gestapo. Ostatni raz widziana była 7. sierpnia na wrocławskim dworcu głównym. Najprawdopodobniej dwa dni później została zamordowana w oświęcimskim obozie koncentracyjnym.

Święta Edyta Stein była szczególnie związana z kultem Krzyża Świętego. Wiele czasu poświęciła na badanie pism św. Jana od Krzyża, sama także niosła przez życie swój krzyż. Ostatecznie jej dni wypełniły się w bestialskich latach drugiej wojny światowej, a poniesione cierpienie ofiarowała za swój naród. Pierwszego maja 1987r. miała miejsce beatyfikacja św. Edyty Stein. Natomiast 11. października 1998r. dołączyła do grona świętych, a niemal rok później została obwołana przez Jana Pawła II patronką Europy. Jej święto obchodzone jest w Kościele Katolickim w dzień śmierci świętej – 9. sierpnia.

Szczególny kult św. Edyty Stein ma miejsce w Lublińcu, rodzinnym mieście jej matki, do którego, będąc jeszcze małą dziewczynką, przyszła święta przyjeżdżała niezwykle chętnie. Znajdują się tam mauzoleum świętej, parafia pod jej wezwaniem oraz salezjańskie gimnazjum jej imienia. Święta Edyta Stein mianowana została także, co wydaje się być oczywiste, patronką tego miasta.

Podobne wypracowania do Św. Edyta Stein - biografia, poglądy, patronat