Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Hieronim ze Strydonu - życiorys, zasługi. Autor Wulgaty

Św. Hieronim ze Strydonu urodził się prawdopodobnie w roku 345 lub 347. Przyszedł na świat w mieście Strydon, znajdowało się ono na pograniczu Panonii z Dalmacją.

Hieronim wychowany był w rodzinie chrześcijańskiej, jednak sam przyjął chrzest dopiero w roku 360. Wydarzenie to miało miejsce, kiedy mężczyzna wraz z przyjacielem udali się do Rzymu. Hieronim chciał tam pobierać naukę i zgłębiać tajniki filozofii. Okazało się, że zyskał przez tę podróż o wiele więcej. W Rzymie Hieronim spędził kilka lat, systematycznie poszerzał tam swoją wiedzę. Potem wyruszył do Galii, gdzie prawdopodobnie zaczął studia teologiczne. W wolnych chwilach zajmował się badaniem pism religijnych, co otworzyło dla niego nowe horyzonty religijne. Podczas swoich podróży poznał wielu chrześcijan, przebywał z nimi, a nawet się przyjaźnił.

W latach siedemdziesiątych III wieku Hieronim wyruszył wraz ze swoimi towarzyszami w podroż do Syrii. Niestety, w drodze zmarło dwóch mężczyzn, co niezwykle zasmuciło Hieronima. Wkrótce także i on sam poczuł się gorzej i zapadł na poważną chorobę. Kiedy był już w bardzo złym stanie, miał ważną wizję. Nie wiadomo, czego ona dotyczyła, na pewno natomiast była związana z Bogiem. Mężczyzna porzucił studia nad literaturą, rozpoczął prawdziwie religijne życie. Poważnie zaczął myśleć również o badaniu Pisma Świętego. Przez jakiś czas Hieronim mieszkał na pustyni, gdzie prowadził ascetyczny tryb życia. Poświęcił się wówczas nauce języka hebrajskiego. Kiedy powrócił do miasta, przyjął święcenia kapłańskie. Nie przestawał badać pism religijnych, zawierał coraz to nowe znajomości z duchownymi i innymi chrześcijanami.

Mężczyzna zajął się również tłumaczeniem Pisma Świętego na język łaciński. Hieronim był znany wielu ludziom, dlatego przekład było przeznaczony dla szerszego grona odbiorców. Nosi on nazwę Wulgaty. Św. Hieronim po kilku latach ponownie wyruszył w podróż. Odwiedził między innymi Ziemię Świętą oraz Egipt. Przez jakiś czas przebywał też w Aleksandrii, gdzie uczęszczał do szkoły katechetycznej i wciąż zgłębiał swoją wiedzę. Mężczyzna miał też swoich wrogów, ponieważ zawsze otwarcie przekazywał ludziom żywione przekonania. Kiedy wystąpił przeciwko biskupowi z Jerozolimy, jego klasztor został podpalony, a on sam zmuszony był ukrywać się przez jakiś czas.

Święty Hieronim zmarł 30 września 420 roku w Betlejem. Właśnie we wrześniu każdego roku wspomina się jego życie. Grób Hieronima do dziś jest dla wiernych miejscem kultu.

Podobne wypracowania do Św. Hieronim ze Strydonu - życiorys, zasługi. Autor Wulgaty