Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J 4, 5-42- streszczenie, interpretacja i komentarz do fragmentu biblijnego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fragment Ewangelii wg św. Jana przedstawia spotkanie Jezusa z kobietą pochodzącą z Samarii. Działo się to wówczas, gdy Nauczyciel zmierzał do Galilei, by tam głosić ludziom prawdy Boże. By dotrzeć na miejsce musiał przejść przez teren Samarii. Tam, w mieście Sychar, spoczął obok studni, gdy uczniowie w tym czasie w mieście zdobywali jedzenie. Poprosił zdziwioną kobietę, która przyszła zaczerpnąć wody, by pozwoliła Mu ukoić pragnienie. 

Jezus wyjaśnił Samarytance, że człowiek kojący pragnienie wodą, wciąż chce jej więcej, natomiast woda żywa, która pochodzi on Niego, sprawia, że przestaje się odczuwać pragnienie duszy, ponieważ otrzymuje się dar życia wiecznego. Jezus przedstawił się kobiecie jako oczekiwany Mesjasz, o którym słyszała. Samarytanka rozgłosiła w mieście o Jego przybyciu i dzięki jej świadectwu wielu nawróciło się i uwierzyło w Boga.

Opowieść zawarta w słowie najmłodszego z ewangelistów mówi o prawdzie, którą przekazał Jezu kobiecie pochodzącej z Samarii. Poprzez przykład zwykłej wody, którą pije się, by ugasić dręczące ciało pragnienie i której nigdy nie przestanie się pragnąć, bo ciało wciąż będzie się jej domagać, Jezus przybliżył łaskę życia wiecznego. Woda życia pochodząca...

Podobne wypracowania