Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J 9, 1-41 - streszczenie, interpretacja i komentarz do fragmentu biblijnego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jezus spotkał człowieka niewidomego od urodzenia. Uczniowie pytali, czyj grzech spowodował taką tragedię - tego człowieka czy też jego rodziców. Jezus wyjaśnił, że nie spowodował tego grzech, ale na tym człowieku objawiły się prawdy Boże. Powiedział też, że należy wypełniać wolę Boga, dopóki panuje dzień, bo nadejdzie noc i wtedy nie będzie nikt mógł działać. Jezus nazwał siebie światłem świata.

Po tych słowach zmieszał Jezus swą ślinę z błotem, położył na oczy niewidomemu i nakazał zmyć maź w sadzawce  Siloam, oznaczającej tyle co „Posłany”. Ludzie, którzy znali niewidomego jako żebraka, dziwili się temu, że odzyskał wzrok i chcieli poznać tego przyczynę. On wskazał jako sprawcę swego wyzdrowienia Jezusa. Człowiek ten musiał również świadczyć przed faryzeuszami o tym cudzie. Nastąpił rozłam wśród nich. Jedni byli przeciwko Jezusowi, inni za nim.

Rodzice niewidomego nie chcieli świadczyć za Jezusem, ponieważ bali się wykluczenia z synagogi. Faryzeusze nie ustawali w przesłuchaniach człowieka, który odzyskał wzrok. Na jego pytanie, czy chcą zostać uczniami Jezusa, zwymyślali go, bo byli oni uczniami Mojżesza. Uzdrowiony twierdził, że Jezus nie może być grzesznikiem, bo tylko wola Boża może sprawić...

Podobne wypracowania