Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” - jak rozumiesz te słowa? Wypracowanie

Niewątpliwie każdy z nas odczuwa wielką przyjemność, gdy otrzymuje coś od drugiego człowieka. Już samo przeświadczenie o tym, że ktoś dał nam coś bezinteresownie albo świadomość faktu, iż pamiętał o nas, staje się źródłem radości.

Bycie obdarowywanym naprawdę jest wspaniałe, jednakże istnieje pewne powiedzenie, które mówi, że „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Słowa te mogą się dzisiaj wydawać nieco przebrzmiałe lub nieaktualne. Często traktujemy dawanie jako nieprzyjemny obowiązek. Może jest to spowodowane naszym szybkim i powierzchownym podejściem do życia? Może po prostu nie dostrzegamy tego, jak wiele radości możemy naszymi podarunkami sprawić innym?

W tych krótkich rozważaniach nie chodzi tylko o rzeczy materialne. To, że przywiązujemy do nich tak wielką wagę, jest zapewne znakiem naszych czasów. Innym ludziom ofiarować możemy także dobre uczynki, modlitwę, pozytywne gesty. Może w pewnym sensie są one nawet bardziej wartościowe niż drogie prezenty? Człowiek potrzebuje bliskości i zrozumienia. Wartości te nadal są aktualne i, chociaż wiele osób nie chce tego przyznać, nadal cieszą wielkim szacunkiem. Kiedy ktoś obdarowuje nas jakimś przedmiotem lub innym pozytywnym impulsem, możemy, a nawet powinniśmy, okazać swoją radość. Cieszymy się, ponieważ otrzymaliśmy coś, co było nam potrzebne lub – po prostu – sprawia nam przyjemność.

Jednakże dawanie wydaje się mieć znacznie głębszy sens. Gdy dajemy jakąś rzecz, za aktem tym podąża wiele mniejszych, lecz niekoniecznie mniej znaczących podarunków. Uświadamiamy komuś, że jest ważnym elementem naszego życia. Pokazujemy mu także, iż zajmuje naprawdę szczególne miejsce w naszej pamięci. Nawet jeśli obdarowywanym jest ktoś przypadkowy, to nie możemy mieć wątpliwości, że poza doraźną korzyścią odbije się to na jego życiu także w inny sposób. Dawanie jest jak dwukierunkowa strzałka – zwraca się ku obdarowywanemu, ale zwraca się także ku dającemu. Przecież także dla niego może być przyjemny fakt, iż zrobił coś dobrego, wartościowego. Pozwala mu cieszyć się szczęściem drugiej osoby jak nigdy, gdyż to właśnie on jest jego źródłem. Towarzyszy temu również świadomość tego, że nasze starania zostały przez kogoś docenione.

Podarowanie komuś jakiejś wartościowej rzeczy lub ofiarowanie mu wartościowego gestu, wsparcia, zrozumienia itp. oznacza także obdarowanie samego siebie. Uczynek taki nie tylko może poprawić nasze samopoczucie, ale pokazuje również, iż, skoro jesteśmy w stanie sprawić radość naszym bliźnim, to jesteśmy naprawdę wartościowymi osobami. Na pewno jest to lepszy sposób na poprawianie swojego sposobu postrzegania siebie, niż czynienie innym krzywdy i umniejszanie ich roli.

Podobne wypracowania do „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” - jak rozumiesz te słowa? Wypracowanie