Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Koheleta - streszczenie szczegółowe i podstawowe informacje o Księdze Koheleta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Koheleta to jeden z tekstów dydaktycznych, które wchodzą w skład Starego Testamentu. Jej nazwa pochodzi od „koheleta”, czyli osoby upoważnionej do przemawiania podczas zebrań. Jeśli chodzi o autorstwo i datę jej powstania, to tradycja podaje, iż Księgę tę napisać miał król Salomon (żył X w. p.n.e.). Badacze jednak twierdzą, że spisana została ona w okresie znacznie późniejszym – ok. III w. p.n.e.

Dzieło to ma formę poetycką. Nie jednak uporządkowanym traktatem, lecz przybiera kształt bardziej zbliżony do strumienia świadomości. Autor księgi podejmuje rozważania na różne tematy i próbuje odpowiedzieć na pytania, które stawia sam przed sobą. W tekście tym pojawia się także fragment powtarzający się niczym refren: „Marność nad marnościami”.

Księga Koheleta to dzieło podejmujące refleksję nad ludzkim życiem. Rozpoczyna się jednym z najbardziej znanych cytatów z całej Biblii: „Marność nad marnościami, powiada Kohelet,/ marność nad marnościami – wszystko marność”, po czym autor przystępuje do „Rozważań teoretycznych”.

Pierwszy fragment tego tekstu opatrzony jest tytułem „Nic nowego pod słońcem”. Narrator wyraża w nim pogląd, że na świecie...

Podobne wypracowania