Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Funkcje państwa - funkcja administracyjna - charakterystyka, przykłady

Funkcja administracyjna państwa (według niektórych definicji nazywana także funkcją organizatorską) to działania polegające na zarządzaniu sferami życia obywateli. Jest to jedna z funkcji wewnętrznych, tzn. skupiających się na życiu obywateli, a nie odnoszących do pozycji kraju na arenie międzynarodowej. 

Funkcja administracyjna sprawowana jest przez aparat administracji publicznej. Jej głównym zadaniem jest zaspokajanie zbiorowych, a także indywidualnych potrzeb obywateli kraju. Inaczej są to działania publiczne, indywidualne lub zbiorowe, reglamentacyjne oraz świadczące i organizatorskie. 

Funkcja administracyjna wiąże się z zadaniami świadczącymi na rzecz obywateli. Za pomocą odpowiednich instytucji publicznych państwo zaspokaja potrzeby społeczne. W jej ramach dąży się także do uzyskania funduszy (np. z Unii Europejskiej) potrzebnych do realizacji zadań państwa w sferze wewnętrznej. W ramach funkcji administracyjnej wykonywane są też zadania polegające na kontroli oraz nadzorze np. partii czy stowarzyszeń. W składzie kompetencji związanych z tą funkcją wymienia się także działalność planistyczną i prognozowanie przyszłych wskaźników np. zatrudnienia, bezrobocia, zanieczyszczenia i tak dalej. 

Funkcja administracyjna łączy się z funkcją porządkową. Organy państwa muszą mieć bowiem kompetencje do zobowiązania obywateli do wykonywania odpowiednich działań nałożonych na nich w ramach funkcji administracyjnej. Z definicji bowiem funkcja administracyjna ma cechy przymusu. 

Funkcja administracyjna musi opierać swe działania na podstawie prawa, a także działać w jego granicach. Łączy się zatem z funkcją prawodawczą państwa. 

Podobne wypracowania do Funkcje państwa - funkcja administracyjna - charakterystyka, przykłady