Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Funkcje państwa - funkcja prawodawcza - charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Funkcją prawodawczą (inaczej nazywaną też funkcją ustawodawczą) państwa określa się tworzenie przepisów prawnych oraz budowa całego systemu prawnego. Jest to jedno z głównych zadań państwa. Przepisy utworzone na mocy funkcji prawodawczej obowiązują na całym terytorium kraju. Natomiast w przypadku prawa stanowionego przez organy samorządu terytorialnego podlegają mu tylko podmioty wchodzące w skład danego samorządu. 

Według definicji funkcja prawodawcza państwa w ogólnym rozumieniu dotyczy ustroju państwa stanowionego za pośrednictwem prawa konstytucyjnego. Natomiast w bardziej skonkretyzowanych wymiarach odnosi się ona do poszczególnych gałęzi prawa, jakimi są między innymi prawo karne, prawo cywilne czy prawo administracyjne. 

Na podstawie przepisów stanowionych przez państwo, regulowane są stosunki między obywatelami, a także między obywatelami a państwem. 

W Polsce funkcja prawodawcza sprawowana jest przez dwuizbowy parlament. W pewnych określonych przepisami sytuacjach, prawo stanowione może być przez prezydenta oraz Radę Ministrów.

Na mocy funkcji prawodawczej parlament może zmieniać konstytucję bądź też uchwalić nową, a co za tym idzie wpływać na ustrój panujący w kraju. 

W państwach demokratycznych na mocy funkcji prawodawczej gwarantowane są przede wszystkim prawa do wolności, własności (a także jej ochrony) oraz możliwości wyrażania własnej opinii, czyli wolności słowa. 

Funkcja prawodawcza państwa wiąże się z funkcją porządkową. Władze mogą bowiem być zmuszone wyegzekwować przestrzeganie ustalonych na mocy działań ustawodawczych przepisów w sposób siłowy przy wykorzystaniu funkcji porządkowej i wynikającego z niej  aparatu przymusu. 

Podobne wypracowania