Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Większość bezwzględna - definicja, opis, przykłady

Jednym ze sposób podejmowania decyzji o danym wyborze spośród różnych rozwiązań jest metoda głosowania z zastosowaniem zasady większości bezwzględnej, nazywanej też inaczej większością absolutną.

W większości bezwzględnej liczba głosów oddanych za danym wnioskiem musi być większa od sumy głosów wstrzymujących się oraz głosów przeciwnych. Innymi słowy liczba osób popierających dany wniosek musi być większa niż połowa, czyli 50% wszystkich oddanych głosów.

Większość bezwzględna jest najczęściej spotykaną metoda podejmowania decyzji przez ciała kolegialne. Przykładem są różnego rodzaju spółki, komisje, stowarzyszenia itp., w których decyzje podejmowane są w sposób zbiorowy. Dla przykładu: w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością decyzje podejmowane przez zgromadzenie wspólników muszą być podejmowane większością bezwzględną. Zasada ta pojawia się w Kodeksie spółek handlowych. Ta sama ustawa głosi, iż wszelkie uchwały podejmowane przez zarząd muszą być przegłosowane większością bezwzględną

W Polsce jedną z sytuacji, w których wykorzystywane jest głosowanie bezwzględną większością głosów, jest sytuacja odrzucenia poprawek senatu przez sejm.

TAGI: prawo wybory

Podobne wypracowania do Większość bezwzględna - definicja, opis, przykłady