Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Większość zwykła - definicja, opis, przykłady

Większość zwykła (nazywana też większością względną) jest jednym ze sposobów podejmowania decyzji za pośrednictwem głosowania.

Uznaje się, iż większość zwykła jest najprostszym sposobem głosowania. By dany wniosek został przegłosowany, liczba osób opowiadających się za danym rozwiązaniem musi być większa od głosów sprzeciw. Wstrzymujący się od głosów nie są brani pod uwagę. Chodzi zatem o to, by liczba zwolenników przekraczała liczbę przeciwników.

Głosowanie za pomocą większości zwykłej najczęściej stosuje się w sytuacjach (jest wtedy najbardziej umotywowana), gdy rozwiązanie wybiera się spośród dwóch opcji.

W Polsce decyzje podejmowane przez sejm są zasadniczo uchwalane zwykłą większością głosów z zastrzeżeniem, iż uczestniczyć w głosowaniu musi przynajmniej połowa ustawowej liczby posłów (czyli minimum 230 posłów). Przy okazji należy nadmienić, iż nie jest to równoznaczne z używanym w przepisach prawnych terminem „większość ustawowej liczby posłów”, która zobowiązuje do obecności w czasie głosowania o jedną osobę więcej, czyli –  231 posłów.

TAGI: prawo

Podobne wypracowania do Większość zwykła - definicja, opis, przykłady