Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

MFW - Międzynarodowy Fundusz Walutowy - geneza, historia, członkowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (z ang. International Monetary Fund, w skrócie – IMF) jest międzynarodową instytucją, której główne działanie sprowadza się do dążeń stabilizacyjnych na rynkach światowych. MFW wchodzi w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych, jednak działa od niego niezależnie. Jego siedziba mieści się w Waszyngtonie. Swoją działalność podjął on1946 roku.

Powstanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego było jednym z postanowień konferencji w Bretton Woods (ang. United Nations Monetary and Financial Conference) w 1944 roku. W konferencji tej brało udziały udział 44 państwa, w tym Polska (oraz Dania jako państwo-obserwator). Wszystkie uczestniczące kraje stały się członkami założycielskimi Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Aktualnie jest 186 państw członkowskich MFW.  Swoją oficjalną dziełalność MFW rozpoczął 1 marca 1947 roku.

Sformułowane w 1944 roku cele Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapisane w jego statucie do dziś nie uległy zmianie.

Pierwsze spotkanie jednego z głównych organów – Rady Gubernatorów – miała miejsce w 1946 roku. Wybrany został skład Komitetu Wykonawczego, a także podjęto decyzje o ulokowaniu siedziby w Waszyngtonie.

Polska należała pierwotnie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego od chwili jego założenia w 1944 roku. Sześć lat później jednak wystąpiła z organizacji, by  w 1981 roku złożyć wniosek o ponowne przyjęcie. Państwem członkowskim MFW jest znów od 1986 roku.

Podobne wypracowania