Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aksamitna rewolucja - transformacja ustrojowa w Europie - wpływ aksamitnej rewolucji na wydarzenia w Europie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem aksamitnej rewolucji (po czesku sametová revoluce) określa się wydarzenia, do jakich doszło w Czechosłowacji w 1989 roku oraz które pozwoliły na przeprowadzenie bezkrwawej transformacji ustrojowej. Z czasem pozwoliło to na wprowadzenie w Czechosłowacji rządów demokratycznych. 

Do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji w znacznej części przyczyniły się podobne wydarzenia, do jakich doszło w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Głównie chodziło o Węgry oraz Polskę (między innymi obrady Okrągłego Stołu trwające od lutego do kwietnia 1989 roku).

W czerwcu 1989 roku rozpoczęły się w Czechosłowacji wystąpienia antyrządowe oraz antypartyjne. W tym samym miesiącu ugrupowanie opozycyjne sprzeciwiające się reżimowi komunistycznemu Karta 77 opublikowało „Kilka zdań” będących petycją, za pośrednictwem której żądano demokratyzacji społecznej oraz ustrojowej kraju. W listopadzie tego samego roku pokojowa manifestacja upamiętniająca śmierć praskiego studenta z rąk Niemców przerodziła się w ogromną antykomunistyczną demonstrację. Była ona początkiem 12-dniowych, nieprzerwanych manifestacji w kraju. 

28 listopada rząd komunistyczny podał się do dymisji.  Miesiąc później – 29...

Podobne wypracowania