Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obrona konieczna a stan wyższej konieczności - porównanie, różnice

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obrona konieczna jest w teorii prawa okolicznością lub też zdarzeniem, które pozwala na wyłączenie z odpowiedzialności prawnej czynu, który prawnie uchodzi za zabroniony. Osoba dokonująca obrony koniecznej nie jest ścigana przez prawo i zgodnie z tą zasadą osoba taka ma prawo do uniknięcia kary. 

Warunkiem obrony koniecznej jest zaistnienie pewnej sytuacji, która pozwala na oszacowanie zagrożenia i podjęcia przez ofiarę tzw. obrony koniecznej. W momencie kiedy napastnik atakuje nas mamy prawo się bronić. 

Musi istnieć zamach na naszą osobę, aby można było mówić o obronie koniecznej. Zamach musi być rzeczywisty i realny, posiadać charakter przedmiotowy. 

Obrona konieczna przysługuje każdemu, kto zostanie napadnięty, nie można jednak jej przekraczać. W takim przypadku prawo ocenia, czy obrona konieczna była zgodna z obowiązującymi przepisami lub też czy doszło do jej przekroczenia. Przekroczenie obrony koniecznej jest najczęściej spowodowane kiedy ofiara sama chce wymierzyć sprawiedliwość swojemu napastnikowi i tym samym przekracza swoje uprawnienia. 

Uciekający napastnik już nam nie zagraża, nie mamy więc obowiązku wymierzenia na nim kary. 

Z kolei stan wyższej konieczności jest terminem,...

Podobne wypracowania