Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

EPU - Elektroniczne Postępowanie Upominawcze - definicja, charakterystyka

EPU – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze jest specjalnym postępowaniem cywilnym skierowanym dla roszczeń pieniężnych dochodzonych według przepisów prawa zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego. 

Zostało wprowadzone 1 stycznia 2010 r. Polskie przepisy prawne wprowadziły nową formę składania pozwów, za pomocą elektronicznych pism. 

Dzięki temu istnieje możliwość składania do sądu postępowania upominawczego za pomocą Internetu. Taki pozew musi zawierać ściśle unormowane informacje i musi być omówiony zakres pozwu według przykładowego pisma, które znajduje się na stronie internetowej, gdzie można taki pozew złożyć. 

Każdy sąd ma taką klauzulę, która zezwala na wniesienie wniosku o Elektroniczne Postępowanie Upominawcze za pomocą Sądu Rejonowego w Lublinie. 

Takie postępowanie posiada charakter wezwania do zapłaty i charakteryzuje się tym, że nie jest skomplikowane i nie jest tutaj wymagane postępowanie dowodowe.

W momencie wydania nakazu upominawczego otrzymuje się elektroniczną postać nakazu zapłaty. Pozew w EPU może złożyć każda osoba fizyczna, która działa w imieniu swoich interesów. W tym celu zakłada się konto elektroniczne i postępuje zgodnie z procedurą przewidzianą na stronie EPU. 

Tego typu upomnienia kierują do e-sądu zazwyczaj sieci komórkowe lub portale internetowe, w których wymagana jest opłata, a którą pozwany zalega. 

E-sąd wysyła wówczas pismo i informuje o dokonaniu zapłaty w nie przekraczającym terminie podanym na piśmie. Może więc przysłać nakaz zapłaty, jeżeli taki wniosek zostanie do EPU złożony. 

Tego typu metoda jest metodą nowoczesną i stanowi nową jakość polskiego wymiaru sprawiedliwości, ułatwia i przyspiesza rozpatrywanie spraw. Inicjatywa ma za zadanie odciążyć tradycyjne sądy od dotychczasowej pracy i przyspieszyć pracę wymiaru sprawiedliwości. 

EPU jest nowatorstwem jak na polskie warunki i jest nowością w polskim sądownictwie, wiele firm zaczyna z tej metody korzystać, unika się w ten sposób niepotrzebnej papierkowej pracy, a wniosek wędruje od razu do rozpatrzenia. 

E-sąd stał się pierwszą próbą zinformatyzowania wymiaru sprawiedliwości, co pozwala na zmniejszenie kosztów, czasu pracy i czasu rozpatrywania wniosków. 

EPU to także szereg osób, które przeszkolone prawnie działają w ramach internetowej bazy sądowniczej. 

Podobne wypracowania do EPU - Elektroniczne Postępowanie Upominawcze - definicja, charakterystyka