Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Organizmy modyfikowane genetycznie - GMO - co to jest GMO? Definicja, znaczenie, przykłady

Organizmy genetycznie modyfikowane w skrócie GMO, czyli Genetically Modified Organisms, to rośliny lub zwierzęta, których geny zostały celowo zmienione w wyniku albo krzyżowania, albo rekombinacji naturalnej. Modyfikacje te wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Część ludzi jest przeciwna ingerowaniu w naturę, uważając takie organizmy za szkodliwe dla ludzkości. Największa produkcje organizmów genetycznie modyfikowanych prowadzą: Stany Zjednoczone, Argentyna, Kanada,  Brazylia, Chiny, RPA.

Metody te stosuje się głównie w celu:

- zwiększenia odporności roślin na szkodniki, a tym samym zwiększenia wielkość plonów,
- przedłużenia trwałość owoców,
- zwiększenia zawartość substancji odżywczych,
- usunięcia toksyn,
- produkcji substancji chemicznych niemożliwych do osiągnięcia w inny sposób,
- wykorzystania organizmów transgenicznych do badań nad chorobami i ich leczeniem,
- wytwarzania leków,
- wykorzystania nieurodzajnej gleby,
- poprawienia wyglądu roślin, owoców i warzyw
- produkowania biopaliwa

Niektórzy specjaliści są zdania, że operacje te są niepotrzebne i przynoszą więcej strat niż zysków, a korporacjom, które promują ten rodzaj modyfikacji, przyświeca jedynie idea zysku. Część jednak twierdzi, że metoda ta jest sposobem na polepszenie jakości oraz zwiększenie produkcji, obniżając jednocześnie jej koszty.

Pojawiają się również głosy, że może być ona rozwiązaniem problemu głodu na świecie. Rośliny genetycznie modyfikowane można by było uprawiać na nieurodzajnych glebach, minimalizując koszty prowadzenia plantacji. Jednak GMO, jak pokazują niektóre badania, może okazać się bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu, więc w chwili obecnej nikt nie chce ryzykować.

Podobne wypracowania do Organizmy modyfikowane genetycznie - GMO - co to jest GMO? Definicja, znaczenie, przykłady