Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Struktura społeczna w Polsce (II RP, PRL) - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W każdym kraju istnieje zróżnicowana struktura społeczna, która zmienia się wraz ze zmianą ustrojową lub ze zmianą gospodarczą państwa. W Polsce możemy wyróżnić trzy rodzaje struktur społecznych – struktura II RP, struktura PRL i struktura społeczna po 1989 r. 

Przedwojenne społeczeństwo polskie cechował duży nacisk na rolnictwo, można śmiało stwierdzić, że polskie społeczeństwo było społeczeństwem rolniczym. Rolnicy i właściciele ziemscy stanowili ponad połowę ludności w polskim społeczeństwie. 

W 1931 r. szacowało się, że rolników było ok. 51% spośród całego społeczeństwa. Bardzo liczni byli chłopi, którzy chociaż biedni, ale stanowili ogromną liczbę ludności w Polsce. Rozpoczęła się także migracja ludności ze wsi do miast, co z kolei pozwalało na powstanie kolejnej klasy społecznej zwanej robotnikami, stanowili oni ok. 30% polskiego społeczeństwa. Robotnicy stanowili większość w dużych polskich miastach takich jak Łódź, Poznań czy Warszawa, a także miasta Górnego Śląska. Zarobki robotników były na niskim poziomie, wielu z nich żyło na skraju ubóstwa i biedy. 

Kiepskie warunki mieszkalne również pogarszały życie tej grupy społecznej. Inteligencja w okresie...

Podobne wypracowania