Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stratyfikacja społeczna - definicja, czynniki stratyfikacji. Opracowanie

Stratyfikacja społeczna jest pojęciem z zakresu socjologii, która bada relacje zachodzące w społeczeństwie i grupach ludzi. Stratyfikacja oznacza uwarstwienie społeczne, jest to teoria która mówi, że społeczeństwo dzieli się na klasy czy też struktury, które go tworzą. Mogą to być, zależnie od nazewnictwa, klasy, kasty, stany itd. 

Taka analiza społeczeństwa zwana stratyfikacją społeczną mówi nam, że grupy te różnią się pod względem zarobkowym, wiekowym, pod względem prestiżu społecznego i posiadania kwalifikacji czy też dóbr materialnych. Stratyfikacja społeczna nie wartościuje danej klasy ani też nie faworyzuje jednej warstwy społecznej (w przeciwieństwie np. do marksizmu) pozycja danej grupy czy też kasty społecznej wedle stratyfikacyjnego ujęcia polega na tym, że uznaje się tutaj za kryterium jakości normy moralne i wartości, jakie preferuje dane społeczeństwo. Jeżeli w społeczeństwie obserwuje się tendencje do stawiania na piedestał ludzi bogatych, to taka kasta będzie najwyżej ceniona. Trudno jest się jednak zgodzić z taką samoregulacją wartości, ale każde społeczeństwo w drodze socjalizacji kształtuje swoje wartości społeczne i normy, które stają się wyznacznikiem jakości. Pierwszym socjologiem, który zaczął badać warstwy społeczne i stratyfikację społeczną był doktor W.L. Warner. Podzielił on amerykańskie społeczeństwo na różne warstwy, dokonując oceny społecznej w oparciu o kryteria: dochodów, wykształcenia i zawodu. Stratyfikacja społeczna buduje pewne poziomy społeczeństwa oparte na relacjach różnych warstw. Każde społeczeństwo kieruje się pewnymi kategoriami i zasadami, stąd też jedni stoją wyżej, a inni niżej. Według socjologicznego ujęciu stratyfikację społeczną można w oparciu o historyczne obserwacje podzielić następująco:

- niewolnictwo,

- system kastowy,

- system stanowy,

- system klasowy.

Mimo iż większość z tych stratyfikacji współcześnie jest już pomijanych, ślad tego typu podziału społeczeństwa jest widoczny do dziś. 

Podobne wypracowania do Stratyfikacja społeczna - definicja, czynniki stratyfikacji. Opracowanie