Sekty - Rodzina/ Rodzina miłości - opis, charakterystyka, założenia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Najbardziej generalna definicja sekty mogłaby z pewnością zawrzeć się w stwierdzeniu uznającym ją za ruch sprzeciwiający się Kościołowi i religii. Jedną z jej cech charakterystycznych, a jednocześnie tych, które pozwalają odróżnić sekty od innych zorganizowanych czy mniej zorganizowanych zbiorowości jest zupełne uzależnienie jednostki od grupy. Ruchy te bowiem stawiają na całkowite i bezkompromisowe podporządkowanie się swojemu kierownictwu.
Jedną z najbardziej niebezpiecznych sekt jest Rodzina Miłości, znana również pod nazwą Dzieci Boże, a w Polsce jako Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina”. Powstanie jej datuje się na koniec lat 60-tych XX wieku. Wówczas to Dawid Berg – założyciel sekty – zaczął werbować do nowego ruchu młodych ludzi uzależnionych od narkotyków i koczujących na plażach. W taki sposób kalifornijskie plaże stały się zalążkiem ruchu „Nastolatki dla Chrystusa”. Wielu młodych ludzi porzuciło swoje dotychczasowe życie, aby zamieszkać w małych wspólnotach, które nie miały swojego stałego lokum i werbować innych ludzi.
Po tym jak założyciel sekty z powodu rozszerzającej się krytyki jego działalności i licznych protestów wyjechał do Anglii, ruch swoją główną siedzibę przeniósł do Bromley w hrabstwie Kent. Nauka głoszona przez sektę jest niebezpieczna o tyle, o ile jej wyznawcy głoszą, że tylko w Rodzinie Miłości można osiągnąć zbawienie, a wszyscy, którzy do niej nie należą i wszystko, co znajduje się poza nią charakteryzuje się grzechem i obłudą. Przyjęcie takiego twierdzenia niesie ze sobą z kolei dość naturalną konstatację traktującą o tym, że należy niszczyć każdy przejaw odrębności.
Członkowie sekty są systematycznie przygotowywani na dezaprobatę społeczeństwa poprzez stałe wmawianie im, że każdego dnia muszą być gotowi na prześladowania, jakich niejednokrotnie będą doświadczać ze strony osób nienależących do sekty i w związku z tym muszą być przygotowani do wyrzeczeń i cierpień. Na szeroką skalę propagowana jest u nich nienawiść w stosunku do społeczeństwa i Kościoła. W celu osiągnięcia swoich założeń Berg powołuje się na tekst Biblii, jednocześnie deformując go w bardzo istotny sposób. Zasadniczym aspektem jest dla założyciela sekty dostosowanie tego tekstu do swoich poglądów. Osiągnięcie powyższego pozwoliło mu przykładowo na nazwanie się Mojżeszem i głoszenie apokaliptycznych wizji świata. Na marginesie warto dodać, iż Berg ma już na swoim koncie kilka chybionych przepowiedni końca świata. Nie dość, że Rodzina jest sektą pseudoewangeliczną, to jeszcze panuje w niej najwyższy z możliwych stopień dyscypliny jej członków oraz obligatoryjność całkowitego i absolutnego podporządkowania się guru. Brak jakichkolwiek zasad moralnych przejawia się w propagowaniu przez Berga porzucenia wszelkich hamulców moralnych.
Takie stanowisko doprowadziło do tego, że kobiety traktowane są jako towar, kontrola urodzeń pojmowana jest jako grzech, namawia się do licznych aktów pozamałżeńskich. Stopniowo coraz dalej posuwano się w postulowaniu rozwiązłości, w związku z tym kazirodztwo również cieszy się aprobatą. Przed przystąpieniem do sekty adept zostaje poddany całkowitej indoktrynacji, ograniczona do minimum zostaje jego wolność podejmowania decyzji, uniemożliwia mu się kontakty z rodziną, a także zmusza do złożenia deklaracji oddawania wszelkich dochodów na rzecz ruchu. Rodzina Miłości liczy 10 tysięcy wyznawców na świecie, chociaż według najnowszych danych mówi się już o kilkunastu tysiącach, przy czym w Polsce żyje ok. 300 członków tej sekty.
Podobne wypracowania do Sekty - Rodzina/ Rodzina miłości - opis, charakterystyka, założenia
- Prezydent - władza ustawodawcza. Relacje między nimi, funkcje i uprawnienia prezydenta
- Prezydent - władza sądownicza. Relacje między nimi, funkcje i uprawnienia prezydenta
- Prezydent a parlament - relacje między nimi, funkcje i uprawnienia organów - porównanie
- Prezydent a Rada Ministrów - relacje między nimi, funkcje i uprawnienia organów - porównanie
- Burmistrz a prezydent - relacje między nimi, funkcje i uprawnienia organów - porównanie
- Hanna Suchocka - premierzy RP - biografia, życiorys
- Jan Krzysztof Bielecki - biografia, życiorys
- Kościół scjentologiczny - cechy, charakterystyka, założenia
- Sekty - Kościół Zjednoczenia/Sekta Moona - opis, charakterystyka, założenia
- Sekty - Mormoni - opis, charakterystyka, założenia
- ROPCiO - Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela - cele, działalność, charakterystyka
- Świadkowie Jehowy - opis, charakterystyka, założenia
- Timothy Garton Ash - biografia, życiorys
- Heinz Fischer - biografia, życiorys
- Wojciech Jaruzelski prezydentem RP - charakterystyka prezydentury
- Zbigniew Messner - biografia, życiorys
- Czechy - religia w Czechach. Opracowanie tematu
- Birma - Konflikt w Birmie - wojna domowa, ustrój polityczny, historia. Opracowanie
- Chiny - Tybet - konflikt. Charakterystyka stosunków między Chinami i Tybetem - opracowanie
- Cypr - Grecja - charakterystyka stosunków między Cyprem i Grecją. Opracowanie