Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Świadkowie Jehowy - opis, charakterystyka, założenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sekta to ruch sprzeciwiający się religii, Kościołowi czy powszechnie przyjętym normom i wartościom moralnym. To wspólna dla wszystkich tego typu organizacji definicja. Innym charakterystycznym czynnikiem jest ślepe posłuszeństwo i obligatoryjność podporządkowania się przez członków kierownictwu sekty.

Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) to sekta, która została założona w 1872 roku w Pensylwanii przez Charlesa T. Russela. Pionier tego ruchu w młodości wielokrotnie zmieniał wyznania. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku uformował grupę Badaczy Pisma Świętego, która nadal jest jednym z dominujących nurtów jej działalności. 

Struktura organizacyjna tej sekty cechuje się silnym zhierarchizowaniem. Na jej czele stoi tzw. Ciało Kierownicze, które odpowiada za zatwierdzenie doktryny ruchu. Członkowie sekty podzieleni są na zbory, funkcjonujące w grupach 50–200 osobowych. Świadkowie Jehowy zaliczani są ponadto do grupy głoszącej rychły koniec świata, tzw. Armagedon, który pierwotnie został przez nich przewidziany już na początek XX wieku. Data ta była potem wielokrotnie zmieniana. 

Ideologia Świadków Jehowy opiera się na zupełnie fałszywym...

Podobne wypracowania