Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert II (król Belgii) - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Albert II Koburg (jego pełne imię to: Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie) od ponad 18 lat sprawuje władzę jako król Belgów; Belgia jest bowiem jednym z krajów, w których panuje ustrój monarchii konstytucyjnej. Wywodzi się on z dynastii Koburgów, mającej związek z dynastią Wettynów (Sachsen-Coburg-Gotha). Jego rodzicami byli król Leopold III i Astrid Szwedzka (Bernadotte).

Albert II urodził się w 1934 r. w Brukseli. W czasie II wojny światowej rodzina królewska została zmuszona do opuszczenia kraju – pod koniec wojny została internowana przez Niemców w miejscowości Hirschtein w Niemczech, a następnie w Strobl w Austrii. W związku z sytuacją polityczną w powojennej Belgii, król Leopold z rodziną nie wrócili od razu do kraju (Leopold II wraz z pierworodnym synem Baldwinem udali się tam w 1950 r.), ale osiedlili się w Szwajcarii, gdzie Albert podjął kształcenie.

W kolejnych latach Albert był oficerem marynarki (m.in. odbył szkolenia w USA), sprawował liczne funkcje honorowe, zarządzał majątkiem rodziny królewskiej, angażował się w prace Czerwonego Krzyża (od 1958 – stanowisko prezesa oddziału belgijskiego). Co więcej, od 1954 r. piastował stanowisko Prezesa...

Podobne wypracowania