Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert II (król Belgii) - biografia, życiorys

Albert II Koburg (jego pełne imię to: Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie) od ponad 18 lat sprawuje władzę jako król Belgów; Belgia jest bowiem jednym z krajów, w których panuje ustrój monarchii konstytucyjnej. Wywodzi się on z dynastii Koburgów, mającej związek z dynastią Wettynów (Sachsen-Coburg-Gotha). Jego rodzicami byli król Leopold III i Astrid Szwedzka (Bernadotte).

Albert II urodził się w 1934 r. w Brukseli. W czasie II wojny światowej rodzina królewska została zmuszona do opuszczenia kraju – pod koniec wojny została internowana przez Niemców w miejscowości Hirschtein w Niemczech, a następnie w Strobl w Austrii. W związku z sytuacją polityczną w powojennej Belgii, król Leopold z rodziną nie wrócili od razu do kraju (Leopold II wraz z pierworodnym synem Baldwinem udali się tam w 1950 r.), ale osiedlili się w Szwajcarii, gdzie Albert podjął kształcenie.

W kolejnych latach Albert był oficerem marynarki (m.in. odbył szkolenia w USA), sprawował liczne funkcje honorowe, zarządzał majątkiem rodziny królewskiej, angażował się w prace Czerwonego Krzyża (od 1958 – stanowisko prezesa oddziału belgijskiego). Co więcej, od 1954 r. piastował stanowisko Prezesa Rady Głównej Generalnego Banku Oszczędności i Weksli. Król (wówczas książę) jest także honorowym przewodniczącym Belgijskiego Komitetu Olimpijskiego i honorowym przewodniczącym belgijskiej Izby Handlu Zagranicznego.

W 1993 r. w wyniku śmierci swojego starszego brata Baldwina I (Albert był drugim synem króla Leopolda), który nie zostawił potomka – następcy tronu, Albert został królem Belgów. Warto dodać, że przed objęciem tronu Albert był księciem Liege.

Jeśli chodzi o życie prywatne, to w 1959 r. Albert poślubił księżniczkę Donnę Paolę Ruffo di Calabria, z którą ma trójkę dzieci: Filipa (Książę Brabancji), Astrid (Księżna Modeny) i Laurenta.

Tematyką polityczną szczególnie interesującą króla są problemy społeczne, takie jak bezrobocie czy wykluczenie społeczne (wiążą się z tym licznie podejmowane inicjatywy, m.in. inwestycje w szkolenia) oraz edukacja.

Król Albert II otrzymał dużo odznaczeń – nie tylko w Belgii, ale także Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, na Łotwie i w innych krajach (również w Polsce – order Orła Białego). Niektóre odznaczenia króla to: Krzyż Wielki Orderu Lwa, Order Złotego Runa, Krzyż Wielki Order Świętego Olafa, Krzyż Wielki Orderu Zakonu Kawalerów Maltańskich.

Podobne wypracowania do Albert II (król Belgii) - biografia, życiorys