Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Unia Europejskich Związków Piłkarskich - UEFA - historia, organizacja, siedziba

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

UEFA to oficjalna nazwa Unii Europejskich Związków Piłkarskich (z języka angielskiego – Union of European Football Associations).

Organizacja ta została powołana do życia 15 czerwca w roku 1954. Miało to miejsce w Bazylei. Celem powołania tego rodzaju instytucji było przede wszystkim zrzeszenie europejskich klubów piłkarskich, stały kontakt pomiędzy nimi, a także wspólna organizacja meczowych rozgrywek. Podstawową zasadą działalności UEFA było wspieranie rozwoju oraz jedności piłkarskich klubów pochodzących z Europy. Nieoficjalnie organizacja ta stała się również opiekunem sportowców.

Jeszcze w roku 1960 organizacja ta liczyła zaledwie trzy osoby. Liczba ta zmieniała się wraz z rozwojem instytucji oraz nabieraniem przez nią znaczenia w Europie. Początkowo w skład organizacji wchodziło tylko dwadzieścia pięć państw, natomiast dziś jest ich aż pięćdziesiąt trzy. Oficjalnie do UEFA nie należą jedynie Wielka Brytania, Watykan oraz Monako.

Na czele związku europejskiej piłki nożnej zawsze stoi tzw. Prezydent UEFA. Do jego zadań należą między innymi: koordynacja spraw organizacyjnych, nadzór nad innymi organami, decyzje o finansowych wydatkach i ogólna kontrola. Pierwszym przewodniczącym UEFA był Ebbe Schwartz....

Podobne wypracowania