Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Unia Europejskich Związków Piłkarskich - UEFA - historia, organizacja, siedziba

UEFA to oficjalna nazwa Unii Europejskich Związków Piłkarskich (z języka angielskiego – Union of European Football Associations).

Organizacja ta została powołana do życia 15 czerwca w roku 1954. Miało to miejsce w Bazylei. Celem powołania tego rodzaju instytucji było przede wszystkim zrzeszenie europejskich klubów piłkarskich, stały kontakt pomiędzy nimi, a także wspólna organizacja meczowych rozgrywek. Podstawową zasadą działalności UEFA było wspieranie rozwoju oraz jedności piłkarskich klubów pochodzących z Europy. Nieoficjalnie organizacja ta stała się również opiekunem sportowców.

Jeszcze w roku 1960 organizacja ta liczyła zaledwie trzy osoby. Liczba ta zmieniała się wraz z rozwojem instytucji oraz nabieraniem przez nią znaczenia w Europie. Początkowo w skład organizacji wchodziło tylko dwadzieścia pięć państw, natomiast dziś jest ich aż pięćdziesiąt trzy. Oficjalnie do UEFA nie należą jedynie Wielka Brytania, Watykan oraz Monako.

Na czele związku europejskiej piłki nożnej zawsze stoi tzw. Prezydent UEFA. Do jego zadań należą między innymi: koordynacja spraw organizacyjnych, nadzór nad innymi organami, decyzje o finansowych wydatkach i ogólna kontrola. Pierwszym przewodniczącym UEFA był Ebbe Schwartz. Następni w kolejności to: Gustav Wiederkehr, Artemio Franchi, Jacques Georges, Lennart Johansson. Obecnie prezydentem UEFA jest Michel Platini.

Jak już zostało to wspomniane, UEFA zajmuje się również organizacją najważniejszych rozgrywek piłkarskich. Dzielą się one na: klubowe, narodowe, młodzieżowe i amatorskie, kobiece oraz Futsal (piłka halowa). W ramach rozgrywek klubowych organizuje się między innymi Ligę Mistrzów UEFA, Ligę Mistrzów Europy czy też Superpuchar Europy. Do rozgrywek narodowych należą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Należy dodać, iż organizacja zrzeszająca europejskie kluby piłkarskie, wchodzi w skład FIFY, czyli instytucji ogólnoświatowej. FIFA zajmuje się drużynami z całego świata, działa jednak podobnie jak UEFA w Europie.

Lokalizacja siedziba UEFA to obecnie miasto Nyon. Znajduje się ono w Szwajcarii. Także i polska organizacja piłki nożnej wchodzi w skład UEFA. Mowa tu o Polskim Związku Piłki Nożnej (PZPN).

Podobne wypracowania do Unia Europejskich Związków Piłkarskich - UEFA - historia, organizacja, siedziba