Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna Niemiec z ZSRR w latach 1943-1945

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rok 1943 przyniósł znaczącą zmianę na froncie wschodnim. Ofensywa wojsk niemieckich została załamana podczas walk o Stalingrad. Zakończyły się one 2 lutego 1943 roku, całkowitą kapitulacją armii hitlerowskiej. Od tego momentu to ZSRR podjęło próbę przeprowadzenia kontrofensywy. Ogromne ilości żołnierzy, zmobilizowanych w ramach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej ruszyło na front w celu ostatecznego pokonania Niemców.

18 stycznia odbito z rąk niemiecki Szlisselburg. Było to bardzo istotne wydarzenie ponieważ dzięki temu udało się nawiązać sowietom kontakt z oblężonym Leningradem. Miasto było bowiem od 8 września 1941 oblegane, a hitlerowskie wojska próbowały zagłodzić mieszkańców. Niemcy próbowali podjąć ofensywę na południu - rozpoczęto ją 22 lutego i po początkowych sukcesach po raz kolejny natarcie zostało zatrzymane przez wzgląd na złą pogodę. Front nie ulegał znaczącym zmianom aż do lata tego samego roku. Wtedy to Niemcy podjęli próbę przełamania łuku Kurskiego, co mogło całkowicie wpłynąć na odmianę sytuacji na froncie. Akcję przeprowadzono w ramach operacji „Zitadelle”, którą rozpoczęto 5 lipca 1943 roku. Obie strony zebrały w tej samej okolicy ogromne ilości sprzętu, które miały zmierzyć się ze sobą...

Podobne wypracowania