Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw miłości w literaturze średniowiecza – „Abelard i Heloiza”, „Dzieje Tristana i Izoldy”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W okresie średniowiecza tematyka miłosna nie była uznawana za najważniejszą. Cechą charakterystyczną tej epoki był fakt, że na pierwszym miejscu stawiono Boga, a co za tym idzie tematem dominującym w utworach literackich była religia. Miłość między kobietą a mężczyzną, jako mniej godna tego, aby ją opisywać, pojawiała się w dziełach powstałych w wiekach średnich rzadziej niż w późniejszych okresach literackich. Niemniej jednak także w tych czasach powstawały utwory dotyczące namiętności.

Do jednych z ważniejszych artefaktów o tematyce miłosnej należy historia Abelarda i Heloizy. Listy, które między sobą wymieniali śwaidczą o wielkim uczuciu, jakim darzyli się kochankowie. Ich miłość była przesycona namietnością, która miała zgubny wpływ na ich życie. Abelard był wybitnym filozofem i teologiem, co wówczas wiązało się z koniecznością życia w czystości. Heloiza była od niego młodsza o ponad dwadzieścia lat. Była również jego uczennicą.

Pierre Abelard uwiódł dziewczynę, ktora zakochała się w swoim nauczcycielu. Heloiza zaszła w ciążę i urodziła syna Astrolabiusza. Ponieważ opiekun Heloizy – Fulbert był oburzony niemoralnym postępowaniem kochanków, para postanowiła się potajemnie pobrać. Ślub miał być jednak...

Podobne wypracowania