Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reakcja świata na stan wojenny w Polsce (m.in. sankcje USA względem ZSRR)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stan wojenny w Polsce wywołał ogromną reakcję i oddźwięk w świecie. Władze państw i Przywódcy wielu krajów demokratycznych mocno i zdecydowanie potępili akcję wojskową przeciw społeczeństwu polskiemu. Rada Atlantycka po takiej wiadomości zareagowała stanowczo i zaleciła państwom NATO sankcje gospodarcze i ekonomiczne wobec PRL. 30 stycznia 1982 r. prezydent USA Ronald Reagan ogłosił i proklamował dzień solidarności z narodem polskim, co stanowiło jasne poparcie dla Polski, z kolei telewizja amerykańska nadała program o stanie wojennym, którego zasięg ogarnął cały świat.

Solidarność Stanów Zjednoczonych i reszty państw demokratycznych wynikała rzecz jasna z zaszokowania. Nieustanny konflikt zimnej wojny musiał w końcu mieć swój kres. Stan wojenny pokazał światu problem bloku sowieckiego, nie tylko Polski. A programy telwizyjne odzwierciedlały niechęć świata do polityki Związku Radzieckiego wobec państw ich bloku.

Wobec odcięcia Polski od świata uruchomiono radiową akcję informacyjną. W ramach solidarności z Polską wiele państw rozpoczeło dużą i szeroką akcję pomocy szczególnie widoczne było to w Niemczech, Francji, Włoszech i Szwecji. Najistotniejsza jednak rzeczą było iż Stany Zjednoczone nałożyły sankcje gospodarcze na władze...

Podobne wypracowania