Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sierpień 1980 w Polsce - wydarzenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyczyn wydarzeń roku 1980 należy upatrywać w sytuacji gospodarczej i społecznej końca lat 70-tych. W owym czasie władza stopniowo traciła kontrolę na sytuacją ekonomiczną, przez co kondycja finansowa państwa była katastrofalna. Jednocześnie po zamieszkach w roku 1976, na tak dużą skalę działalność rozwinęły środowiska opozycyjne - powstał KOR, ROPCiO, zawiązywano latające uniwersytety, a od 1979 roku wychodzić zaczęło niezależne pismo „Robotnik”. Olbrzymie znaczenie miał również wybór na papieża Polaka oraz jego pielgrzymka do Polski w roku 1979. 
Aparat władzy na początku roku 1980 borykać się musiał wiec z całym szeregiem bardzo poważnych problemów. Pierwszą reakcją były roszady na kierowniczych stanowiskach. Odsunięty od władzy został premier Piotr Jaroszewicz; jego obowiązki przejął Edward Babiuch. Tego typu przetasowania nie mogły rzecz jasna wpłynąć na zmianę wizerunku władzy wśród społeczeństwa.

Częściowo nowy zarząd odwoływał się do znanych z przeszłości posunięć. Po raz kolejny remedium na kłopoty gospodarcze miała być podwyżka, tym razem cen mięsa. Niemal natychmiast po jej ogłoszeniu, 1 lipca 1980 w wielu zakładach wybuchły strajki. Żądania robotników z zakładów tj. „Ursus”, WKS Mielec,...

Podobne wypracowania