Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Walka Władysława Łokietka o tron krakowski - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W lipcu roku 1299 Władysław Łokietek został pokonany przez wojska Wacława II, który dążył do wzmocnienia swojej władzy w państwie polskim. Wobec odmowy ze strony księcia kujawskiego złożenia czeskiemu królowi hołdu, został on zmuszony do opuszczenia kraju i następne kilka lat spędził prawdopodobnie na tułaczce po dworach europejskich - odwiedził wówczas m. in. papieża Bonifacego VIII w Rzymie, Habsburgów we Wiedniu a także węgierskiego magnata Abby Amadeja, który nawet zdecydował się udzielić Łokietkowi militarnego wsparcia i umożliwić powrót do kraju.

W roku 1304 księciu kujawskiemu udało się opanować ziemię Sandomierską oraz jej kluczowe grody w Wiślicy i Lelowie, uzyskując jednocześnie poparcie miejscowych elit w staraniach o przejęcie władzy w Krakowie. Sytuację dodatkowo ułatwiła mu nagła śmierć Wacława III i osadzenie na tronie jego małoletniego syna, Wacława III - wówczas, usunąwszy czeskie załogi z najważniejszych twierdz, Władysław Łokietek przejął kontrolę nad księstwem sieradzko-łęczyckim oraz rodzinnymi Kujawami Brzeskimi.

Jednak władza Przemyślidy w Wielkopolsce była póki co zbyt silna. Wobec braku postępów w walce, strony zgodziły się na mediację krzyżacką i zawarcie tymczasowego pokoju...

Podobne wypracowania