Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Plemiona polskie - geografia plemienna na ziemiach polskich – główne plemiona i ich rozmieszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zanim pod koniec X wieku ukształtowało się regularne państwo polskie pod berłem pierwszych Piastów, na jego późniejszym terytorium od ponad trzech stuleci trwała tzw. epoka plemienna. Ziemie nad Wisłą i Odrą zamieszkiwali Słowianie zachodni z grupy plemion lechickich. W celu lepszego rozróżnienia poszczególnych szczepów historycy wprowadzili umowny podział na plemiona oraz tzw. wielkie plemiona, często nawet będące związkami plemiennymi.

Ze względu na późniejszą role w kształtowaniu państwa polskiego, najważniejszych dla polskiej historii było plemię Polan zamieszkujące dzisiejszą Wielkopolskę. To właśnie z Polan pochodzili pierwsi polscy władcy a później królowie z dynastii Piastów. Do najważniejszych grodów Polan zalicza się: Poznań - centrum administracyjne, Gniezno - prawdopodobnie centrum pogańskiego kultu, późniejsza pierwsza stolica Polski, Giecz - hipotetyczna pierwotna siedziba plemienia, z które rozpoczęła się ich dynamiczna ekspansja oraz Ostrów Lednicki - siedziba pierwszych książąt.

Drugim z najbardziej znaczących plemion polskich byli Wiślanie, zamieszkujący ziemie późniejszej Małopolski, na północ od linii Karpat. Charakterystyczną cechą ich osadnictwa...

Podobne wypracowania