Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ententa (Trójporozumienie) - cel, państwa członkowskie

Trójporozumienie, czyli inaczej Ententa był to sojusz trzech mocarstw powołany do życia jako militarna alternatywa dla Trójprzymierza. Skupiał w sobie Wielką Brytanię, Francję oraz Rosję. Nie został podpisany mocą jednego porozumienia, jakby sugerowała to nazwa, a trzema odrębnymi sojuszami.

Pierwszy podpisała Francja z Rosją, w roku 1892; Następny Wielka Brytania i Francja (rok 1904) - układ znany w historiografii jako entente cordiale (czyli: serdeczne porozumienie). Ostatnie z porozumień zostało zawarte pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją - w roku 1907. Stąd za początek istnienia przyjmuje się ów rok.
   
Trójporozumienie powstawało w atmosferze wzajemnych pretensji i walk i nie wydawało się, aby mogło przetrwać. Państwa miały sprzeczne interesy - Francja nie chciała zawierać układów ani z Rosją, ani też Wielką Brytanią. Faktycznie jednak taki układ wymuszony został przez Niemcy, które zadały Francji bardzo dotkliwą porażkę.

Dodatkowo rezygnacja ze współpracy Rzeszy z Rosją sprawiła, że Francja miała możliwość wyjścia ze stanu bycia izolowaną przez państwa europejskie. Z tej szansy skorzystała. W efekcie powstała silna koalicja, w pełni ukształtowana w przededniu pierwszej wojny światowej.

Podobne wypracowania do Ententa (Trójporozumienie) - cel, państwa członkowskie