Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hiszpańscy konkwistadorzy – Pizarro, Cortez, Balboa

Hiszpańscy konkwistadorzy wsławili się w historii swoimi heroicznymi czynami i podbojami.
Rozległe państwa Majów, Azteków i Inków zostały rozbite i częściowo podbite przez stosunkowo niewielkie oddziały Hiszpanów.

W 1519 r. konkwistador Herman Cortez wyruszył z Kuby na podbój Meksyku, miał pod swoją komendą zaledwie 16 konnych i około 400 ludzi piechoty. Po dopłynięciu do wybrzeża i założeniu osady Vera Cruz Cortez spalił statki, aby uniemożliwić swojej małej armii powrót na Kubę. Po trzech miesiącach dotarł do Tenochtitlanu i przy pomocy zbuntowanych przeciw Aztekom plemion indiańskich zdobył i zniszczył ich stolicę. W nastepnych latach Cortez opanował tereny Meksyku, Gwatemali i Hondurasu. Zniszczył państwo Majów na półwyspie Jukatan.  W 1522 r. król hiszpański i cesarz Karol V mianował go gubernatorem wszystkich podbitych ziem, które nazwano Nową Hiszpanią.

Gdy Hiszpanie opanowywali Amerykę Środkową i Przesmyk Panamski, coraz częściej dochodziły ich wieści o państwie Inków. Konkwistadorzy wyobrażali sobie, że tam właśnie znajdą legendarną krainę złota, Eldorado. W 1531 r. Franciszek Pizarro i Diego Almgaro zorganizowali oddział, który wyprawił się w kierunku Cusco, stopniowo opanowując państwo Inków. Podbój ułatwiła konkwistadorom wojna domowa między skłóconymi członkami arystokracji inkaskiej. Na terytoriach podbitego imperium Pizarro zorganizował nową prowincję ze stolicą w Limie.

Sławnym odkrywcą był inny hiszpański odkrywca Casco Nunez de Balboa ur. Około 1475 r. założył pierwszą stałą europejską kolonię na kontynencie amerykańskim w Acla nieopodal Darien w Panamie. Oskarżony o zdradę i schwytany przez Pizarro, został skazany na śmierć i stracony w założonym przez siebie mieście. Balboa miał zupełnie inny charakter aniżeli Cortez czy Pizarro, rzadko kiedy używał siły.

Hiszpańscy konkwistadorzy zapisali się w historii dwojako. Z jednej strony ocenia się ich jako wspaniałych odkrywców i dziedziców tradycji indiańskiej, z drugiej zaś - ludobójców i okrutników, którzy  z premedytacją mordowali Indian.

Podobne wypracowania do Hiszpańscy konkwistadorzy – Pizarro, Cortez, Balboa