Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opracowanie utworu

„Pan Tadeusz” to polska epopeja narodowa, która przedstawia społeczeństwo polskie w chwili kryzysu, ale także nadziei, oczekiwania na przyjście lepszego.

Akcja utworu rozgrywa się w latach 1811 i 1812. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami, nie była krajem wolnym ani suwerennym. Ludzie pamiętali, co znaczy żyć w autonomicznym państwie i ogromnie ubolewali nad tą stratą. Jednocześnie nie zamierzali się poddać i wierzyli, że Polska odzyska niepodległość.

Szczególnie wierzyli w działalność Napoleona, który wówczas organizował swoją kampanię. Właśnie te wydarzenia historyczne stanowią tło „Pana Tadeusza”. Bohaterowie poematu czekali na Napoleona jak na zbawienia, miał on być nadzieją dla narodu polskiego, miał wskazać odpowiednią drogę i zmotywować do walki.

W związku z sytuacją poznajemy również działalność polskiego emisariusza, księdza Robaka, który przybywa do kraju, aby pomóc w zorganizowaniu powstaniu. Cicho działa w społeczeństwie i podpowiada drogi rozwiązania. Ten wątek w epopei jest najważniejszy. Mickiewicz ukazał niezwykle ważny czas dla Polaków, a także ich postawy, nadzieje i plany. Uważam, że poruszenie tego problemu stanowiło swoistą, niezwykle prywatną refleksję wieszcza nad sytuacją polityczno-społeczną kraju. Okazuje się bowiem, że mimo strachu, cierpienia i wielu zwątpień, byli ludzie, którzy czekali na walkę, a nawet się do niej przygotowywali.

Niezwykle ważne w „Panu Tadeuszu” jest też przedstawienie polskości we wszystkich jej aspektach. Czytelnik ma okazję poznać zwyczaje ówczesnej szlachty i innych warstw społecznych, dowiaduje się o tym, jak oni mieszkali, czym się żywili, jakie mieli rozrywki i jakim przyjemnościom się oddawali. Soplicowo to z jednej strony arkadia, miejsce bezpieczne i spokojne dla jego mieszkańców, z drugiej zaś to swoiste centrum wydarzeń społecznych. To tam ludzie zastanawiali się, jakie działania podjąć i co zrobić, aby pomóc zniewolonemu krajowi. W „Panu Tadeuszu” zauważamy też inne istotne wątki, między innymi miłość Tadeusza i Zosi czy też spór o zamek. Jednak wszystkie te wydarzenia i wątki składają się na całościowy obraz życia szlachty polskiej.

Utwór Adama Mickiewicza uznawany jest do dzisiaj za jedno z najwspanialszych dzieł o narodzie polskim. Dlatego też nazywane jest epopeją narodową, która opisuje tak ważny dla Polaków czas.

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opracowanie utworu