Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Tadeusz” to polska epopeja narodowa, która przedstawia społeczeństwo polskie w chwili kryzysu, ale także nadziei, oczekiwania na przyjście lepszego.

Akcja utworu rozgrywa się w latach 1811 i 1812. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami, nie była krajem wolnym ani suwerennym. Ludzie pamiętali, co znaczy żyć w autonomicznym państwie i ogromnie ubolewali nad tą stratą. Jednocześnie nie zamierzali się poddać i wierzyli, że Polska odzyska niepodległość.

Szczególnie wierzyli w działalność Napoleona, który wówczas organizował swoją kampanię. Właśnie te wydarzenia historyczne stanowią tło „Pana Tadeusza”. Bohaterowie poematu czekali na Napoleona jak na zbawienia, miał on być nadzieją dla narodu polskiego, miał wskazać odpowiednią drogę i zmotywować do walki.

W związku z sytuacją poznajemy również działalność polskiego emisariusza, księdza Robaka, który przybywa do kraju, aby pomóc w zorganizowaniu powstaniu. Cicho działa w społeczeństwie i podpowiada drogi rozwiązania. Ten wątek w epopei jest najważniejszy. Mickiewicz ukazał niezwykle ważny czas dla Polaków, a także ich postawy, nadzieje i plany. Uważam, że poruszenie tego problemu stanowiło swoistą, niezwykle prywatną refleksję...

Podobne wypracowania